Kız arkadaş katiline 'iyi hal' indirimi

Kız arkadaş katiline 'iyi hal' indirimi
Gaziantep'te üniversite öğrencisi kız arkadaşı 21 yaşındaki Pınar Türkmen'i tabancayla öldürmekten ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan 24 yaşındaki Emrah Gümüş, toplam 29 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezasında indirim yaptığı sanık Emrah Gümüş'ün, 'Pınar Türkmen'i lezbiyen arkadaşıyla görüşmemesi konusundaki uyarılarını dinlemediği için öldürdüğü' yönündeki savunmasını, 'Kişilerin kendi tercihleriyle açıklanabilecek doğal eğilimleri sanığı ilgilendirmez' diyerek, hafifletici neden olarak kabul etmedi. 
 
17 Şubat 2011'de Yeditepe Mahallesi'nde 3 yıldır arkadaşlık yaptığı, sınıf arkadaşı Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Pınar Türkmen'i tabancayla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Emrah Gümüş'ün, Gaziantep 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılaması sona erdi.

Sanık önceki duruşmalarda olduğu gibi, sevgilisi Pınar Türkmen ile 3 yıl 'karı-koca hayatı' yaşadıklarını, cinayetten 6 ay önce ayrıldıklarını, bu ayrılıktan sonra ise Pınar'ın, çevresinde 'lezbiyen' tanınan Fidan T. ile arkadaşlık kurduğunu anlattı.

Emrah Gümüş, "Kendisini Fidan ile arkadaş olursa aynı yakıştırmanın kendisine de yapılacağını belirterek uyardım. Bana, 'Seni ilgilendirmez. Benim başka bir evli erkek ile arkadaşlığım var. Masraflarımı o karşılıyor' dedi. Ben de öfkelenip öldürdüm" diye konuştu. 
 
Pınar Türkmen ile lezbiyen ilişkisi olduğu öne sürülen Fidan T. ise ifadesinde, "Olaydan bir gün öncesinde de Emrah, Pınar'ın yanında beni tehdit etmiş ve beni öldüreceğini söylemişti. Pınar araya girerek sanığı uzaklaştırmıştı" dedi. 
 
'İYİ HAL İNDİRİMİ' UYGULANDI
 
Savunmaları, tanık ifadeleri ve dosyayı değerlendiren mahkeme heyeti, sanık Emrah Gümüş'ü önce ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Bu ceza sanığın duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak 25 yıl ağır hapis cezasına indirildi.

Ayrıca sanığa cinayetten önce iki kez silahlı tehdit suçundan 3 yıl 45 gün, ruhsatsız silah kullanmaktan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 
 
'TERCİH VE EĞİLİMLERİ SANIĞI İLGİLENDİRMEZ'
 
Mahkeme heyeti kararında, sanığın öldürdüğü sevgilisinin kendisinden ayrılmasını içine sindirememesinin hayatın doğal akışında ve kendisini tahrik edici sözler olarak kabul edilse dahi, Pınar Türkmen'in 18 yaşından büyük, kendi kararlarını verebilecek, yaşamını değiştirebilecek erginlikte bir üniversite öğrencisi olduğunu vurgulayıp şu görüşleri belirtti: 
 
"Maktulün, kız arkadaşı olan Fidan isimli kadın ile arkadaşlığı konusunda ileri sürdüğü ispatlanamamış, ispatlansa dahi kişilerin kendi tercihleriyle açıklanabilecek doğal eğilimlerinin sanığı ilgilendirmeyeceği, maktulün de Fidan ile arkadaşlığı konusunda sanık tarafından yönlendirilemeyeceği, bu yöndeki yönlendirme ve baskıların süreklilik arz etmesi karşısında maktulün sanığa hitaben söylediği kabul edilebilecek sözlerin ise sanıktan gelen baskılara karşılık olduğu gözetildiğinden, sanık açısından haksız tahrik teşkil etmeyeceği, bu nedenle sanık lehine haksız tahrik hükümlerinin uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır."
 
MAHKEME BAŞKANI 'İYİ HAL İNDİRİMİ'NE ŞERH KOYDU
 
Mahkeme Başkanı Süleyman Demirel iyi hal indirimi yapılarak zanlının ömür boyu ağır hapis cezasının 25 yıl ağır hapse indirilmesine şerh koydu. Demirel şerh nedenini, "Duruşma sırasında duruşma disiplinini bozmamış olması tek başına iyi hal indiriminin uygulanması için yeterli kabul edilemez" şeklinde açıkladı. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com