Kız Meslek Lisesi'ne 'Gazi Yakup Satar'ın adı verildi

Kız Meslek Lisesi'ne 'Gazi Yakup Satar'ın adı verildi
Kurtuluş Savaşı'nın son kahramanlarından olan ve 2008 yılında 110 yaşında vefat eden Gazi Yakup Satar'ın adı Eskişehir'de Kız Meslek Lisesi'ne verildi. Şu anda olgunlaşma enstitüsünün bünyesinde öğrenimini sürdüren kız meslek lisesi öğrencileri eğitim

Kurtuluş Savaşı'nın son kahramanlarından olan ve 2008 yılında 110 yaşında vefat eden Gazi Yakup Satar'ın adı Eskişehir'de Kız Meslek Lisesi'ne verildi. Şu anda olgunlaşma enstitüsünün bünyesinde öğrenimini sürdüren kız meslek lisesi öğrencileri eğitimlerine önümüzdeki günlerden itibaren Gazi Yakup Satar Kız Meslek Lisesi'nde devam edecek.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Ertuğrul Özkütük, Kurtuluş savaşının son gazisi Yakup Satar' ın isminin bir okula verilerek ebedi olarak yaşatılması için Vali Mehmet Kılıçlar'a talepte bulundu. Gazilerin isteklerini olumlu karşılayan Vali Kılıçlar, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'a Gazi Yakup Satar'ın isminin bir okula verilmesi konusunda talimat verdi. Verilen talimat doğrultusunda Çankaya Mahallesi'ndeki Kız Meslek Lisesi'nin isminin 'Gazi Yakup Satar Kız Meslek Lisesi' olmasına karar verildi. Şu anda olgunlaşma enstitüsünün bünyesinde öğrenimini sürdüren Kız Meslek Lisesi öğrencileri eğitimlerini önümüzdeki günlerden itibaren Gazi Yakup Satar Kız Meslek Lisesi'nde devam edecek.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Ertuğrul Özkütük, amaçlarının Kurtuluş Savaşının son tanığı Satar'ın isminin bir okula verilerek ebedi olarak yaşatılmasını istediklerini ve valiliğin bu konuyu olumlu bulmasını ise çok sevindiklerini söyledi. Öztürk, ayrıca 'Gazi Evi ve Müzesi' kurarak buralarda hem gelecek nesli aydınlatmak hem de çalışmalarını gazilerle beraber yürütmek istediklerini kaydetti.
Vali Kılıçlar ise gazilere ellerinden gelen her türlü yardım ve imkânı sunmaya hazır olduklarını ve onların adeta başlarının tacı olduğunu dile getirdi. Kurtuluş Savaşı'nın son kahramanlarından Gazi Satar, 1898 tarihinde Kırım'da doğdu. 1. Dünya Savaşında Basra Cephesi'nde, daha sonra da Sakarya Meydan Muharebesi'nde savaştı. Daha sonra Eskişehir'e dönerek çiftçilik yapan Satar, 2 Nisan 2008'de 110 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com