Kızamık salgını uyarısı

Kızamık salgını uyarısı
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), ülkemizde kızamık vakalarında artış olduğu uyarısında bulundu.
TTB’den yapılan açıklamada, kızamık olgularının son aylarda artış gösterdiği, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Adana, Amasya, Batman ve Şanlıurfa’da kızamık vakalarının yoğunlaştığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:
 
“Ülkemiz sağlık ortamının gündemlerinden biri son aylarda artmaya başlayan kızamık olguları olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nin Kızamık eliminasyon hedefine paralel olarak 2015 yılı sonuna kadar kızamık ve kızamıkçığın eliminasyonu hedef olarak benimsenmiş olan ve bu kapsamda 2002 yılından bu yana Kızamık Eliminasyonu Programı yürüten Türkiye’de, yaklaşık 2 yıl önce İstanbul’da son 6 aydır da ülkenin değişik bölgelerinde görülen vakalar kızamık eliminasyon sürecine yeni bir boyut katmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde 1 Ocak 2012-12 Şubat 2013 tarihleri arasında , 349 adedi 2012 yılında olmak üzere toplam 1005 adet kızamık vakası görülmüştür. Uzmanların tahminleri ve değerlendirmeleri bu sayının çeşitli etkenler nedeniyle daha fazla olabileceği yönündedir. Vakalar 42 ilden bildirilmiş, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Adana, Amasya, Batman ve Şanlıurfa’da yoğunlaşmıştır. Sağlık Bakanlığı kabul etmeme eğiliminde olsa da ülkede bir kızamık salgını yaşanmaktadır. Bakanlık verilerine göre, vakaların yarısı 4 yaşın altında, yüzde 26’sı 1-4 yaş aralığındadır. Bu durum son 6 yılda kızamıkta aşılama tarihinin en yüksek aşı oranına ulaşıldığını savunan Sağlık Bakanlığı söyleminin ‘içi boş’ bir söylem olduğunu açıkça ortaya koymakta ve ülkemizde koruyucu hekimlik hizmetleri ile ilgili birçok soruyu akla getirmektedir. Özellikle 1-4 yaş arası olgular bu açıdan dikkat çekicidir. Yine Bakanlık verilerinde bu olguların kızamık aşılarının olup olmadığı net olarak belirtilmemektedir.”
 
TTB açıklamasında, Türk Tabipleri Birliği’nin tabip odalarından gelen bildirimleri izleyip değerlendirdiği de belirtilerek, “‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın birinci basamak sağlık hizmetlerine ve koruyucu hekimlik hizmetlerine etkilerini ortaya koyması açısından 2013 yılı kızamık salgını önemli bir göstergedir. Bu salgınla baş edilebilmesi etkin bir salgın yönetimi ile olanaklıdır. Ülkemizde ne yazık ki kızamık hastalığı sorun olmayı sürdürmektedir” denildi. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com