Kızılay 145 yaşında

Kızılay 145 yaşında
Kızılay Kütahya Şube Başkanı Halit Oğuz Atakan, Türk Kızılayı’nın 145. kuruluş yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Kızılay Kütahya Şube Başkanı Halit Oğuz Atakan, Türk Kızılayı’nın 145. kuruluş yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. 

Atakan, Kızılay'ın, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştuğunu anımsattı.

Kızalay'ın doğal afetlerde de ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu kaydeden Atakan, "Kızılay, yıllar yılı yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzattı. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösterdi. Dünyanın 78 farklı ülkesinde ihtiyaç anında Türk Kızılayı vardı. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağladı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Cezire bölgesinde bulunan Hayat Çadır Kenti’nde kalan Somalili aileler yeniden hayat buldu. Gıda ve barınma ihtiyaçlarının yanı sıra kalıcı projeleri de hayata geçirmeye başlayan Türk Kızılayı, Somalililerin eski yaşantılarına dönmesi için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Türk Kızılayı tarafından Filistin’e yönelik yapılan yardım faaliyetleri, 2008 yılında bölgede gerginliğin tekrar yükselmesi ile Filistin Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramını azaltmak amacıyla güçlendirilerek bugün hala devam ettirilmektedir.Arakanlı Budistler ile Rohingyalı Müslümanlar arasında, çeşitli nedenlerden dolayı çıkan çatışma ve şiddet olaylarında mağdur olanlara yardım malzemesi dağıtıldı. Sittwe’deki kamplarda yaşamakta olan yerinden edilmiş insanlara doğrudan yardım ulaştıran ilk uluslararası kurum sıfatını taşıyan Türk Kızılayı’nın yardım faaliyetleri, ihtiyacın devam ettiği süre boyunca ayrım gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak devam edecek.İç çatışmalardan kaçarak sınırı geçen ve her geçen gün sayıları artan binlerce Suriyeli komşumuza yönelik yardım yapan ve tedbirlerini alan Türk Kızılayı, Suriyelilerin barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra oluşturduğu ibadet çadırları, sosyal faaliyet çadırları, Hatay-Reyhanlı Cilvegözü sınır noktası, Hatay-Yayladağı sınır noktası, Gaziantep-Karkamış sınır kapısı ve Kilis-Öncüpınar sınır kapılarındaki transit depolarla yardım faaliyetleri sürdürmektedir.

Kızılay’ın hizmetleri sadece savaş ve afet dönemleri ile sınırlı kalmadı. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılayı; kan, sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında da hizmetler sundu. Yaralıya kan, hastaya ilaç, yoksula aş, öğrenciye burs oldu.Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü yardım kuruluşu haline gelen Türk Kızılayı 145. yaşında, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor.Tüm insanlık adına yapılacak faaliyetler için Türk Kızılayı aracılığı ile vermiş olduğu büyük destekten dolayı Şahsım Yönetim Kurulum ve Türk Kızılayı fertleri adına halkımıza teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com