Kızılay da Türk’ü attı!

Kızılay da Türk’ü attı!
2005 yılından beri 'Türk Kızılayı' adıyla satışa sunulan maden sularının adı değişti

Cumhuriyet Tarihi’nde hiçbir iktidar AKP Hükümeti kadar Türk ismine düşman olmamıştı.

11 yılda Türk adını gördükleri her yerde neredeyse suç ilan edilecek şekilde Türk adını kullanan devlet kurumları bile bu düşmanlıktan nasibini aldı.

T.C.’nin  (Türkiye Cumhuriyeti) devlet kurumlarındaki tabelalardan akla mantığa uymayan açıklamalarla kaldırılması vatandaşlardan büyük tepki aldı.

Tüm tepkilere kulaklarını tıkayan AKP Hükümeti, Türk ismini de her yerden silmeye kararlı görünüyor.

Şimdi de tüzüğünde ismi Türkiye Kızılay Derneği olarak geçen ve kurumsal adı Türk Kızılayı olan insani yardım kuruluşu, ürettikleri maden sularından ‘Türk’ ü kaldırdı.1985 yılında Kızılay Afyon Karahisar ismiyle piyasaya sürülen maden suyu, 2005 yılından itibaren ‘Türk Kızılayı’ ismini kullanmıştı.

2005 yılından günümüze kadar ‘Türk Kızılayı’ ismini kullanan kuruluş, yeni maden sularını ‘Kızılay’ adıyla piyasaya sürdü. Türk Kızılayı’nın maden sularında yaptığı tasarım değişikliği sonucunda ambalajından ‘Türk’ü atması, vatandaşın da büyük tepkisini toplarken, Türk Kızılayı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar imzasıyla yayınlanan açıklamada Türk Kızılayı Maden Suyu’nun yenilenen imajı, birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Bizi biz yapan değerleri koruyarak, günümüz trendlerine uygun ve tüketici alışkanlıkları doğrultusunda bir değişime imza attık. Araştırmalarımızdan yola çıkarak tüketici algısını da dikkate alarak Maden Suyumuzun ismini toplum genelinde benimsenen marka adıyla Kızılay Maden Suyu olarak değiştirdik.” denildi.

Türk Kızılayı, maden suyunun ismindeki değişikliğin nedenlerini maddeler halinde sıraladı:MADEN SUYUMUZ NEDEN ‘’TÜRK KIZILAYI’’ DEĞİL DE ‘’KIZILAY’’

Maden Suyumuz ticari bir üründür. “Kızılay Maden Suyu” da bu ürünün ticari markasıdır. Maden Suyumuzda yapılan değişiklik, kamuoyu alışkanlıkları neticesinde gerçekleştirilen sadece tasarımsal bir değişikliktir. Yaptığımız yenileme çalışması sırasında ismimizi Kızılay Maden Suyu’na dönüştürmemizin birincil nedeni de tüketici algısıyla paralel bir imaj oluşturma yaklaşımıdır. Bunun yanı sıra Türk Kızılayı ile olan kurumsal bağımız, yeni tasarımlarımızda da yer almaktadır.

Türk Kızılayı bir yardım kurumu iken Kızılay Maden Suyu ise bu kurumun yardım çalışmalarına hizmet eden ticari bir markadır. Ve her marka gibi tüketici algısını gözetmek zorundadır. Yaptığımız yenileme çalışması sırasında ismimizi Kızılay Maden Suyu’na dönüştürmemizin birincil nedeni de tüketici algısıyla paralel bir imaj oluşturma yaklaşımıdır. Doğal olarak raflardaki ismimizle tüketici algısındaki ismimizin örtüşmesi markamıza katkı sağlayacak bir değişiklik olarak ön plana çıktı. Buradan hareketle Kızılay Maden Suyu geniş kitleler tarafından kabul gören adıyla raflardaki yerini aldı.ETİKET DEĞİŞİKLİĞİ

• Yeni etiketimiz dünya standartlarına uygun olarak sadeleşti. Böylece marka, tasarımda daha ön plana çıkarılmıştır.

• Etiket, şişe boyutları ve ürün çeşitlerine göre; renk ve boyut değiştirerek Kızılay Maden Suyu’nun ürün gamını tüketici algısında kolayca ayrıştırmaktadır.

Türk Kızılayı Kurumu ve Kızılay Maden Suyu arasındaki tarihi bağ ile marka ve tüketicinin kurduğu vicdani bağ, etiketin uygun noktasında yerini almaktadır. Etiketin sırt kısmında “Türk Kızılayı” ifadesi kullanılmıştır.

Özetle: Kızılay Maden Suyu’nun yıllarca değişmeyen tadıyla modernize edilmiş geleneksel formunu tekrar buluşturmaktadır. Sonuç olarak Türk Kızılayı çatısı altında bir işletme olarak çalışmaya devam edecek olan Kızılay Maden Suyu’nda, isim de dâhil yaptığımız yenilemenin amacı; Türk Kızılayı’na daha yüksek katma değer sağlamaktır.

Türkiye Cumhuriyeti rahatsızlığıyla beraber Türk isminin Devlet kurumlarına ait tabelalardan kaldırılması AKP Hükümeti Başbakan’ı Erdoğan’ın üstünü basa basa çizerek söylediği ‘’Yeni Türkiye’’ yi mi temsil ediyor?

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, Atatürk’ün çizdiği ‘’Laik, demokratik, hukuk sistemi’’ ve Türk Vatandaşlığı isminden temizlenip nereye götürülmek isteniyor?

2005 yılından beri söz konusu maden suyunun ticari bir ürün olduğu fark edilmemiş midir?

Şimdilerde Türk isminin neredeyse tüm devlet kurumlarından silinmeye başlanmasıyla aynı döneme denk gelmesi bir tesadüf müdür?  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com