Kızılötesiyle ''deri yokmuş gibi'' damarları görüntülediler

Kızılötesiyle ''deri yokmuş gibi'' damarları görüntülediler
ODTÜ Teknokent'in Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'nda finale kalan genç mühendis grubu, deri üzerinden doku ve damarların kızılötesi ışınlarla görüntüleyip üç boyutlu dijital gözlüklere aktarmayı sağlayan teknolojileri Intel'in ABD'de düzenlediği yarış

ODTÜ Teknokent'in Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'nda finale kalan genç mühendis grubu, deri üzerinden doku ve damarların kızılötesi ışınlarla görüntüleyip üç boyutlu dijital gözlüklere aktarmayı sağlayan sağlayan teknolojileri Intel'in ABD'de düzenlediği yarışmada Türkiye'yi temsil edecek.

Her biri İzmir Fen Lisesi mezunu genç mühendisler Emir Konuk, Emre Yılmaz. Ali Anıl Şahinci, Mürsel Karadaş, mühendislik öğrencisi Bulut Esmer ve top öğrencisi Özge Şen'den oluşan ''Kapileroskop'' isimli grup üyelerinin çoğu TÜBİTAK'ın bilim olimpiyatları ile üniversite giriş sınavında da iyi derecelere imza attı.

Genç araştırmacılar, damar görüntüleme çalışmalarını bir adım daha ileriye götürerek cep telefonu kullanıcılarının özel ekipmanla damarları etkileyen şeker, tansiyon ve cilt kanseri gibi hastalıkların tanısını ve takibini yapacak teknoloji üzerindeki altyapı çalışmalarını tamamladı. Araştırmacılar, sermaye desteği bulduklarında teknolojilerini dünya genelinde ürün haline getirmek için çalışıyor.

Açıklama yapan grup üyelerinden Emir Konuk, projenin temelinin deri üzerinden el, ayak gibi yüzeye yakın damarların görüntülenmesi esasına dayandığını ifade etti.

Sağlık görevlilerinin bazı durumlarda damara ilaç enjekte ederken veya kan alma işlemleri sırasında damarların yerinin tespit edilmesinde sıkıntılar yaşadığını dile getiren Konuk, ürünlerinin de bunun önüne geçmek için geliştirildiğini anlattı. Konuk, geliştirdikleri teknoloji hakkında şu bilgileri verdi:

''Bütün dokular kızılötesi ışığı dağıtmasına rağmen oksijenlenmiş hemoglobin bu ışığı topluyor. Bu yüzden infrared görüntülemede, ışığı eğer doğru açı, dağılım ve polarizasyonla yollayabilirseniz, tüm dokular parlarken damar ağını görüntüleyebiliyorsunuz. Hatta ek donanımla kılcal damarları da görüntüleyebiliyoruz. Çalışmamızın sonunda doktorlar eldiven takarak tüm damardan enjeksiyon işleminde damarları net şekilde görebilecek.''

Ürünlerinin ilk örneğinin ABD'li bir firma tarafından çok yüksek fiyatlarla satıldığını, bu nedenle de sağlık kuruluşlarında yaygın kullanılmadığını belirten Konuk, teknolojilerinin ise cep telefonuna takılan bir adaptörle rahatlıkla kullanılabileceğini ve bu nedenle de uygun bir maliyetinin olacağını söyledi.

Damardan hastalık teşhisi yapılacak

Konuk, projelerini sermaye desteği bulmaları halinde bir adım öteye götürerek, deri kanserleri, şeker, tansiyon gibi damarlara etki eden rahatsızlıkları teşhis ve takip eden bir sistemin de hazırlıklarını yürüttüklerini bildirdi.

Özel tekniklerle deri yokmuş gibi tüm damarlanmaların derinliği de dahil tüm yönüyle çok net olarak üç boyutlu ve renkli olarak görüntüleyebildiklerini dile getiren Konuk, ''Bu sistemimiz de kansere ön tanı için her cep telefonuna özel bir cihazla aktarılabilecek. Endoskopi ve kolonoskopi gibi görüntülemelerde kanama halinde görüntülemede sıkıntılar doğuyor. Bizim bu teknolojimizle kanama olsa bile damarları çok net görüntüleyebileceğiz. Şu an bu ürünün yazılım çalışması devam ediyor. Gerekli damarlanma görüntülerini aldık ve gerekli sermayeyi bulduktan sonra bu görüntüleri küçülterek ekipmanı üretmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.

Konuk, hedeflerinin herkesin cep telefonlarına takılacak ve rahatlıkla temin edilebilecek bir ekipmanla pek çok hastalığı daha oluşmadan tespit edecek sistemi geliştirmek olduğunu belirterek, ''Böylece görüntüler, kanser gibi bir hastalık daha başlamadan damarlardaki tahribatı verecek bunun görüntüsünü de anında dermatoloğa yollayacaktır'' dedi.

El, bilek ve parmakta kılcal olmayan damar yapısı parmak izi gibi kişiye özel bir biometrik ayırıcı olan damar izi üzerine de çalıştıklarını anlatan Konuk, ''Yazılım açısından, kimlik tespiti algoritmaları ile hastalık tanısı algoritmaları birbirlerine yakındır, bu sayede kod grupları Akıllı Kapileroskop ile paylaşılabilecek'' dedi.

Genç araştırmacılar yaptı, Intel alkışladı

Intel'in ABD'de Berkeley Üniversitesi ile birlikte dünya çapında girişimciliği ve yeni iş fikirlerini desteklemek için düzenlediği Intel Challenge Yarışması, bu yıl 8–10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarışmada Türkiye'yi temsil edecek genç ekip, ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'nda finale kalan projeler arasından Intel tarafından seçildi.

Intel Türkiye Ülke Eğitim Müdürü Melih Gezer de yaptığı açıklamada, ODTÜ Teknokent'in yarışmasında finaline kalan projeler arasından Kapileroskop'u seçtiklerini belirterek, ''Proje, sağlık ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Genelde biz sağlık sektöründe teknolojinin kullanımını önemsiyoruz. Dünyada küresel yaşlanma olgusu var. Burada bakım masrafları giderek artıyor. Tanıya yardımcı olacak teknolojiler önem kazanacak. Türkiye gibi yavaş yavaş yaşlı nüfusu da artmaya başlayan ülkeler için bu teknolojiler önem kazanacak. Önleyici ve uzaktan teşhis sağlayacak sağlık ürünleri giderek ileride büyük rağbet görmeye başlayacak. Ülkelere de devletlere de sağlık masraflarını azaltmada yardımcı olacak'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com