Kızlar Troykası Oğlanları Alt Etti

Kızlar Troykası Oğlanları Alt Etti
Libya'ya karşı operasyon konusunda ikiye bölünen ABD yönetiminde, düğümü üç kadın çözdü. İşte üç kadının perde arkasındaki rolü.

Libya'ya karşı operasyon konusunda ikiye bölünen ABD yönetiminde, düğümü üç kadın çözdü. Perde arkasındaki amazonlar Clinton, Rice ve Power, Beyaz Ev'de dengeleri değiştirdi..

Bundan daha üç hafta önce ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Genelkurmay Başkanı Mike Mullen ile beraber çıktığı bir basın toplantısında ABD'nin Ortadoğu'da yeni bir savaşa girmesi için iyi bir zaman olmadığını söylemişti. Ancak bu isteksizlik, aradan henüz iki hafta geçmeden, Amerikalı yetkililerle Fransa ve Britanya'nın başı çektiği ve bazı Arap ülkelerinin de yeşil ışık yaktığı havadan bir askerî müdahale gerektiren uçuş yasağı yaptırımına açık desteğe döndü.

Üç gün önce başlatılan hava harekâtında da en gelişmiş uçakları, B-2'leri seferber eden Amerikan ordusu, Fransızlar ve Britanyalılarla beraber önemli bir rol oynadı. ABD'nin tutumunda yaşanan bu hızlı değişimin perde arkasında üç kadının kulis çalışması olduğu belirtiliyor: Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Birleşmiş Milletler Temsilcisi Susan Rice ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nin üst düzey danışmanlarından Samantha Power.

Kızlar troykası oğlanları alt etti

Libya'daki krizin başında dış müdahale fikrine sıcak bakmayan Başkan Obama'nın etrafında adeta harem selamlık bir kamplaşma oluştu. Zira askerî operasyon fikrine sıcak bakmayan Gates'in yanı sıra, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon ile Terörle Mücadele Birimi Başkanı John Brennan da tüm müdahale planlarına karşıydı.

Beyaz Ev kaynakları, Kaddafi'nin kuvvetlerine karşı eyleme geçme konusunda dengeleri değiştiren en önemli faktörün üç kadından oluşan 'liberal müdahaleci' troykanın sürdürdüğü yoğun kulis çalışmaları olduğunu söylüyor. Bill Clinton'ın başkan olduğu dönemde Afrika danışmanı olan Susan Rice'ın, eski Başkan'ın ifadesiyle 'en büyük pişmanlığı' olan Ruanda'ya müdahale edilmemesinin etkisinden kurtulmadığı ve aynı 'hatayı' tekrarlamak istemediği belirtiliyor. Rice yalnızca ABD hükümetinde değil, BM Güvenlik Konseyi'nde de meşakkatli bir lobi çalışması yaptı.

Eski gazeteci ve insan hakları aktivisti Samantha Power ise Obama'nın yakın danışmanlarından biri. Bosna ve Kosova savaşları sırasında sahada muhabirlik yapan Power, Obama'nın seçim kampanyasında da çalışmıştı. Kampanya sırasında Power'ın 'canavar' dediği Clinton ise müdahale konusunda daha sonra ikna oldu. Fakat Obama'nın aklını nihai olarak çelen belirleyici unsur, Clinton'ın Arap Birliği destekli ve BM kararına dayanan bir hava harekâtı için bastırmasıydı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com