Kızlı erkekli diye ceza kesildi

Kızlı erkekli diye ceza kesildi
Manisa'da polis öğrenci evini basıp para cezası kesti

Kızlı erkekli evler tartışmasında ilk ceza geldi. Manisa'da üç kız iki erkeğin olduğu eve polis ansızın baskın yaptı. Birlikte kalıp kalmadıklarını soran polis kimlik kontrolü yapıp evi aradı. Gürültü şikayeti olduğu ileri süren polis memurları beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreyi rahatsız etmek’ maddesinden 88 lira para cezası kesti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde okuyan  Eda Sarıoğlu, Filiz Teke ve Raziye Köse'nin evine polşs ansızın baskın yaptı. Evde iki erkek arkadaşları da bulunan öğrencilere polis gürültü yaptıkları için geldiğini söyledi ancak yapılan uygulama sebebin gürültü olmadığını gösterdi. Öğrencilere "birlikte mi kalıyorsunuz?", "kızlı erkekli mş yaşıyorsunuz?" gibi sorular soran polisler  155'e şikayet geldiğini ileri sürdüler.

O gece evde olan öğrencilerden Rasim Ekmekçioğlu şunları anlattı: ‘‘Önce polis telsizi sesi duyduk. Daha sonra polisler bizim kapımızı çaldılar. Karşımızda 6 polis vardı. Kimliklerimizi istediler. Kaç kişi yaşadığımızı ve kız erkek beraber yaşayıp yaşamadığımızı sordular. ‘Niye bunları soruyorsunuz?’ dediğimde polis ‘Çok gürültü yapıyorsunuz, sesinizi sokağın başından duyduk. Komşularınız rahatsız olmuş’ dedi. Kimliklerimizi aldılar. Ceza yazacaklarını söylediler. Gürültü yapmıyorduk. Ceza yazmak için geldikleri çok belliydi. Gürültü yapıyor olsak bile evde kaç kişi yaşadığımızı veya kız-erkek yaşayıp yaşamadığımızı niye sorguladılar? Ve bizden dürüst bir cevap beklediklerini ayrıca eklediler. ‘Ceza yazmak zorunda mısınız?’ dediğimde bir polis bana ‘Yapacak bir şey yok, bundan sonra siz dikkat edin’ dedi.”

Sadece sohbet ettiklerini müzik bile açmadıklarını söyleyen öğrenciler olayın tamamen kızlı erkekli kalma meselesi yüzünden yaşandığını düşündüklerini söylediler.

"ÜÇE İKİ YAZ!"

Evde yaşayan öğrencilerden Eda Sarıoğlu ise şöyle konuştu: ‘‘İki polis aracı kapımızın önüne geldi. Büyük bir suç işlemiş gibi hissettirdiler bize. O saatte kapımıza polisler gelince çok korktuk. Kimlikleri verince de polisin biri diğerine ‘ üçe iki yaz’ dedi. Gürültü için geldilerse, üç kız iki erkek olmamızdan onlara ne? Polis isterse her gece gelip gürültü cezası mı kesecek. Bu cezanın altında Başbakan’ın konuşmasından sonra farklı anlamlar arıyorum ben. Arkadaşlarımız artık rahatça evimize gidip gelemeyecek.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com