Kızlı-erkekli tartışmasına New York Times yorumu

Kızlı-erkekli tartışmasına New York Times yorumu
New York Times gazetesi Başbakan Erdoğan'ın kız erkek evleri ile ilgili açıklamalarının "fırtına" yarattığını savundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evleri ile ilgili açıklamaları dünya basınında da yer buldu. New York Times Gazetesi, Erdoğan'ın özel hayata müdahaleye giren açıklamalarının halkın tepisini çektiğini belirtti. Başbakan'ın, bu açıklamalarının fırtına etkisi yarattığını öne sürdü.

New York Times haberinde; Erdoğan'ın daha önce kadınlara kaç çocuk olması gerektiğini söylediğini, kürtaj ve zinayı yasaklamayı çalıştığını ifade ederken "Bir zamanlar Erdoğan'ın demokratik reformları desteklemiş olan birçok Türk'ün de Erdoğan'ın bu tür yaklaşımlarını artan bir otoriter tarzının kanıtı olarak gördüklerini", bunun da Gezi Parkı drenişine katkıda bulunduğunu yazdı. 
 
GEZİ PARKI DİRENİŞİ "ERDOĞAN'IN LİDERLİĞİ İÇİN EN CİDDİ KRİZ"
 
Gezi Parkı direnişi için; Erdoğan'ın liderliği ve partisi için "en ciddi kriz" olarak niteleyen gazete, öğrenci evleri tartışmasına dikkat çekerek "Kargaşadan sonra aylarda ayrıştırıcı söylemini ılımlaştırmış olan" Erdoğan'ın şimdi ise kız-erkek evlerine ilişkin açıklamalarıyla "bir protesto fırtınasını tetiklediğini" öne sürdü. Gazete şu savları dile getirdi:
 
"Erdoğan bir defa daha ifadeleriyle Türkiye'nin kültür savaşlarını ön plana iterek laikler ile dindarlar arasındaki derin bölünmelerine vurgu yaptı."

BU AÇIKLAMALAR MUHAFAZAKAR DESTEKÇİLERİ HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN
 
NYT, Türkiye'deki tartışmaları da aktardığı haberinde "Erdoğan, bir kültürel tartışma daha başlatarak yaz protestoları sürükleyen duyguları yeniden canlandırma riskine giriyor. Ancak, Türk toplumunun çok bölünmüş olduğu dikkate alınırsa Erdoğan, seçimler öncesi muhafazakar destekçilerini hareket geçirebilir" değerlendirmesinde de bulundu.
 
AKP KENDİ İÇİNDE DE FİKİR AYRILIĞINA DÜŞÜYOR
 
Haberde, Gezi gösterilerine ilişkin Türkiye'nin yurt dışındaki imajının "lekelenmiş" olmasına rağmen Erdoğan'ın yurt içinde protestolardan "her zamanki kadar güçlü" çıktığı, dini muhafazakar tabanının kendisine bağlı olmayı sürdürdüğü belirtildikten sonra "Ancak protestolar, AKP'nin üst düzeydeki kadroları arasında partinin yönü ve Türk demokrasisinin geleceği konularında bir tartışmayı tetikledi" iddiasına da yer verildi. Gazete şunları da yazdı:
 
AKP BÜNYESİNDEKİ ÇATLAK BÜYÜYOR
 
"Parti yetkilileri, Batılı diplomatlar ve hükümetle yakın bağları olan uzmanlar ile son dönemde yapılan mülakatlar, parti içinde keskin ayrışmalara işaret ediyor. Erdoğan'ı koşulsuz destekleyenler ile ılımlı olup, daha uzlaşıcı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çizgisinde bulunan ve protestocuların dile getirilen kaygıların bazılarını paylaşanlar arasında net bir çatlak var."
 
Bu kaygıların, Başbakan Erdoğan'ın kız-erkek evlerine ilişkin sözleri nedeniyle daha da vurgulanmış olduğunu savunan gazete, Gezi protestolarının bir sonucu olarak da Başbakan Erdoğan'ın istediği gibi, cumhurbaşkanlığının yetkilerini genişletme yönündeki bir çabanın "şimdilik mümkün görünmediğini" öne sürdü. 

Buna karşın yetkiler genişletilmezse de Erdoğan'ın muhtemelen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını kaydeden gazete, kız-erkek evleri gibi tartışmalarla "seçmenleri kuptuplaştırmanın Erdoğan'ın daha önce yoğun biçimde başvurduğu bir seçim stratejisi olduğunu da iddia etti. 

(DSE)
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com