KKTC Dışişleri Bakanı Nami:

KKTC Dışişleri Bakanı Nami:
"Önemli bir fırsat penceresinin önümüzde olduğunu düşünüyoruz”

WASHINGTON (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununun çözümü yolunda önlerinde önemli bir fırsat penceresinin bulunduğunu belirtti. 

Nami, Washington'daki Woodrow Wilson düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun müzakere süreci hakkında bilgi verdi.

Adadaki şartların çözüm için olgunlaştığını anlatan Nami, artık iki bölgeli iki toplumlu bir çözüm için son aşamaya geldiklerine inandığını söyledi. 

Adada her iki tarafça ayrı ayrı yürütülen petrol ve gaz araştırmalarının ancak iki toplumun anlaşması durumunda hukuki ve siyasi olarak sorunsuz şekilde devam edebileceğini ifade eden Nami, anlaşma olduğunda bulunan her türlü hidrokarbon ürününden elde edilecek gelirin federal hükümete ait olması gerektiğini dile getirdi. 

Konuşma sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Nami, iki toplum arasındaki görüşmelerden ümitli olmaları için sebepler bulunduğunu kaydederek, önemli bir fırsat penceresinin önlerinde olduğuna inandığına vurgu yaptı. 

Nami, adadaki her iki liderin çok önemli bir ortak açıklamanın altına imza attıklarını hatırlatarak, böylece taraflar arasında yıllarca tartışılan egemenlik, uluslararası kimlik, vatandaşlık, kurucu devletlerin siyasi hakları gibi konularda anlayış birliği sağlandığını ve bu durumun ümit verici olduğunu aktardı. 

Geriye kalan mülkiyet, toprak, güvenlik, garantiler gibi konuların zor olduğunu ve çözülmesi için çetin müzakereler gerekeceğini ifade eden Nami, Kıbrıs sorununun 50. yılını doldurduğuna dikkat çekerek, bu konuların 50 yıldır zaten gündemde bulunduğuna işaret etti. 

Özdil Nami, aylarla ifade edilen bir süreçte yeni bir kapsamlı çözüm planının çıkabileceğini düşündüklerine dikkati çekerek, hızlı, iyi yapılandırılmış bir sürecin hayata geçmesini istediklerini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com