KKTC Polisine Kaçakcılıkla Mücadele Eğitimi

KKTC Polisine Kaçakcılıkla Mücadele Eğitimi
Türk polisi, KKTC'li meslektaşlarına kaçakçılıkla mücadele eğitimi verecek.

Son yıllarda bünyesindeki üniversiteli sayısını artıran ve başarılı operasyonlara imza atan Türk Polis Teşkilatı, birçok ülkeye eğitim veriyor. Suçla mücadelede polis teşkilatını yeniden yapılandıran Kıbrıs Emniyeti de Türk meslektaşlarından yardım istedi. Kıbrıs polisi, aldığı eğitim sayesinde yeraltı dünyasının ünlü isimlerinin cirit attığı KKTC'de bundan sonra kuş uçurtmayacak.


Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinin cirit attığı, kumarhaneler merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), suçla mücadelede polis teşkilatını yeniden yapılandırıyor. Kıbrıs polis teşkilatı, bünyesinde mali suçlarla mücadele birimi kurmayı planlıyor. Bu amaçla Kıbrıs polisinden bir heyet Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı yetkilileri ile önümüzdeki hafta bir araya gelecek. Görüşmelerde organize suç örgütlerinin nasıl çökertileceği, ortak operasyonlarda bilgi paylaşımı masaya yatırılacak. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2011'de Sudan, Pakistan, Azerbaycan, Moldovya, Suudi Arabistan ve Makedonya polisine 4'er haftalık bomba imha uzmanlığı kursu vermesi planlandı.

Kıbrıs polis teşkilatı, Ada'yı suç örgütlerinden temizlemek amacıyla köklü değişikliğe gidiyor. Yeni yapılanmada öncelik Mali Suçlarla Mücadele Birimi'ne verildi. Emniyet İstihbarat ve KOM dairelerinde temaslarda bulunacak Kıbrıs polisi bilgi ihtiyacı olan konuları da sıraladı. İkili görüşmelerde Türk polisi, organize bir yapı haline gelmiş mali suça konu kesimlerle mücadelede kullandığı yöntem ve taktikleri meslektaşlarına aktaracak. Bilgilerin toplanma ve değerlendirme aşamaları, savcılığa sevk sürecinde yapılan çalışmalar Kıbrıs polisine anlatılacak. Mali suçlarda verilen eğitimler üzerinde de durulacak.

Kıbrıs polisi, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, "Organize yapıların deşifresi amacıyla ilişki şemasının oluşturulmasındaki çalışmaların neler olduğunu" da sordu. Kullanılan program ve yazılımlara kadar bilgi talep etti. Mali suçlar gibi sınır aşan suç türleri ile mücadelede yurtdışı irtibatları konularında talepte bulunan Kıbrıs polisi, bilgi analiz yöntemleri hakkında da meslektaşlarından destek istedi. Nüfuzlu suç grupları ile mücadelede personel seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler ve kullanılan yöntemler de görüşmelerde masaya yatırılacak. Kıbrıs polisinin bir talebi de ortak operasyonlar konusunda oldu. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında başta çıkar amaçlı suç örgütleri ile daha etkili mücadele edebilmek amacı ile bürokrasiyi kolaylaştıracak şekilde etkili bir iletişim kurulması Kıbrıs polisinin beklentileri arasında.


Irak polisine lojistik destek

Irak polisinin yeniden yapılandırılması ve eğitiminde etkin rol üstlenen Türkiye, Irak'a lojistik destek de sağlıyor. İçişleri bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, Irak'a tam donanımlı bomba imha ekip aracı ile olay yeri inceleme aracı hibe etti. Bomba imha aracında, bomba imha robotu, bomba battaniyesi, bomba imha kiti, bomba imha elbisesi ile karteks adı verilen cihaz yer aldı. Irak polisine teslim edilen olay yeri inceleme aracı, bombalama ve suikast gibi olayların aydınlatılmasında etkili olacak. Tam donanımlı araç olay yerinden her türlü delilin toplanmasına imkân sağlıyor.


Fransa ve Almanya'ya bomba imha uzmanlığı kursu


Fransız polisi, "eğitim işbirliği yapalım" teklifi ile iki bomba uzmanını Ankara'ya gönderdi. Fransız uzmanlar, Türk meslektaşlarından bilgi paylaşımı istedi. Fransa'nın eğitim ve bilgi işbirliği teklifine olumlu cevap verildi. Alman polisi de Türk meslektaşlarından bomba imha kursu verilmesini talep etti. Alman polisi, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Ankara'ya gönderdiği mesajda, Türk-Alman uzman eğiticilerinin yeni oluşturulan Irak yerel polisine Bağdat'ta bomba imha kursu vermesini önerdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com