KKTC Türkiye'yi şikayet etti!

KKTC Türkiye'yi şikayet etti!
KKTC’deki Sivil Toplum Örgütleri, Türkiye’yi Avrupa Parlamentosu’na (AP) şikayet mektubunu gönderdi.

AB Haber’e göre, Kıbrıslı Türk bazı sendika ve sivil toplum örgütleri, AP Sol grup üyesi Rum Parlementerler Takis Hadjigeorgiou ve Kyriacos Triantaphyllides’e mektup göndererek Türkiye’nin KKTC’de "uyguladığı politikaları" eleştirdi.

İki Rum parlamenter tarafından tüm AP üyeleri ve ilgili AB kurumlarına gönderilen mektupta, 1974’te Yunan Cuntası’nın Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nı değiştirmek üzere yaptığı darbeden hemen sonra, adadaki iç karışıklıkları engellemek adına müdahalede bulunduğu belirtilerek "Bu müdahalenin yıllar içerisinde Türkiye’nin uzun süreli işgaline dönüştüğü, Kıbrıslı Türkler’e karşı bir takım sistematik asimilasyon politikaları izlenmeye başladığı" öne sürüldü.

"Baskı politikaları"na, "köy isimlerinin değiştirilmesi, Türk Lirası kullanmaya zorlamak, Türk Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesi" gibi "örnekler"in yansıtıldığı mektupta şu savlara da yer verildi:

"Eğitim konusunda ise, laik Kıbrıs Türk toplumunu Sünni İslam öğeleri taşıyan bir düşünce ile toplumun dinamikleri ve yapısı değiştirilmeye zorlanmıştır. 192 cami inşa edilmiştir. Fakat sadece 162 okul Türkiye tarafından açılmıştır. Halen daha okul açmak yerine, Türkiye Cumhuriyeti yeni camiler ve külliyeler inşa etmek istemektedir. Bu yürütülen politikalar tamamen, adadaki yerel kültürü yok etmeye yönelik bir sistematik bir asimilasyon politikasının ürünüdür."

Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, DAU-BİR-SEN ve Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası’nın gönderdiği mektubun son bölümünde ise "Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütleri olarak, Türkiye’nin, Kıbrıslı Türkler’i asimile etmeyi ve Kıbrıs’tan kovmayı amaçlayan politikalarını empoze etmesini önlemek için, Avrupa Parlamentosu’ndan destek ve çaba bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com