KKTC'de Hristiyanların "Kutsal Cuma" töreni

KKTCde Hristiyanların Kutsal Cuma töreni
KKTC'de Kıbrıslı Rumlar, 58 yıl aradan sonra ilk kez ayin düzenledi

GAZİMAGUSA (AA) - KKTC'de Kıbrıslı Rumlar 58 yıl aradan sonra ilk kez ayin düzenledi. 

Hristiyanlık inancındaki Hazreti İsa’nın çarmıha gerilerek Golgotha kayası üzerinde öldürüldüğü gün anısına düzenlenen “Kutsal Cuma” ayini, Gazimağusa'da Kıbrıslı Rumlar tarafından 58 yıl sonra Nestoryan Kilisesi’nde yapıldı.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı ayine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin eski başkanlarından Yorgo Vasiliu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, bazı eski bakanlar ve büyükelçiler katıldı.

KKTC’den Cumhuriyetci Türk Partisi- Birleşik Güçler'den (CTP-BG) bazı milletvekilleri, sendika başkanları, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu ile Belediye Başkanı Oktay Kayalp da ayinde hazır bulundu.

Kilise bölgesinde kortej yürüyüşüyle başlayan ayini Rum Metropolit Vasilyus yönetti. KKTC Din İşleri Dairesi Girne temsilcisi Fuat Tosun da Metropolit Vasilyus’a eşlik etti. 

-Geniş güvenlik önlemi alındı-

Ayin, KKTC’deki bazı sivil toplum örgütlerinin tepkileri üzerine kilise sınırları dahilinde gerçekleşti. Polis, ayin nedeniyle kilisenin çevresi, kiliseye giden bağlantı yolları ve ana güzergah üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Ayin boyunca Sağlık Bakanlığı tarafından 2 ambulans hazır bekletildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ayin sırasında yaptığı açıklamada, Hristiyanlar için önemli bir günün Gazimağusa’daki bir kilisede kutlanmasına dikkati çekerek, "sembolik olan bu etkinliğin, iki toplumun farklılıklarına rağmen birbirlerine hoşgörüyle davranabildiklerini dünyaya göstermesi açısından önemli olduğunu" ifade etti.

Kayalp, etkinliğin, Kıbrıs görüşmelerinin yoğun olarak sürdürüldüğü bir dönemde farklılıklara hoşgörüyle yaklaşılması mesajı verdiğini belirterek, Kıbrıslı Türkler için de Güney Kıbrıs’ta bir etkinlik düzenlenerek orada da hoşgörünün hakim olması dileğinde bulundu.

Din İşleri Başkanlığı Girne Temsilcisi Fuat Tosun da Kıbrıs’ta dini liderler arasındaki diyaloğun önemine işaret ederek, ayininin dini liderlerin görüşmelerinin meyvesi olduğunu söyledi.

Üç yıldır süren görüşmelerin devam etmesi durumunda negatif olan şeylerin pozitife çevirebileceğini ifade eden Tosun, her dinin kutsal olduğunu belirterek barış için çaba sarf edenlere teşekkür etti.

Öte yandan Genç Mücahitler Derneği’nden bir grup da Yenikapı bölgesine, 1963-1974 yıllarında şehit olanların fotoğraflarının bulunduğu “Gazimağusa Şehitlerimiz” yazılı pankart astı. 

Genç Mücahitler Derneği Başkanı Hasan Kurumanastırlı yaptığı açıklamada, ayine değil ancak yapılış şekline karşı olduklarını belirterek, ayinin Suriçi sokaklarına taşınmasından rahatsız olduklarını ifade etti. 

Rumların 1964 yılında dahi bu şekilde Gazimağusa’da ayin gerçekleştirmediklerini söyleyen Kurumanastırlı, "Politik yollarla ayin şeklinin Suriçi’ne taşınmasına onay veren tüm makamları protesto ediyoruz" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com