Klima kullananlar DİKKAT!

Klima kullananlar DİKKAT!
Çorum Özel Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ayfer Cerit, klima kullanımında vatandaşları uyardı...

Son günlerde etkili olan sıcaklarla birlikte klimalarda hayatımız vazgeçilmezi haline geldi. Bunaltıcı sıcaklara karşı en etkili yöntem klima gibi gözükse de uzmanlar klima kullanımı konusunda uyarıyor. Klimalar doğru kullanılması halinde sağlık açısından faydalı, yanlış kullanımında zararlı sonuçlara yol açtığı ifade ediliyor. Çorum Özel Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ayfer Cerit, klima kullanımında vatandaşları uyardı. Küresel ısınmayla birlikte klimaların herkesin vazgeçilmezi hale geldiğini Uzm. Dr.Ayfer Cerit, klimaların doğru kullanıldığında fayda, yanlış kullanıldığında ise zararlarının çok olduğunu söyledi.
Klimalardan kaynaklanan çok sayıda hastalık çeşidinin bulunduğunu dile getiren Cerit, "Özellikle kalabalık işyerlerinde, hastanelerde ve uzun süre trafikte kalan araçlarda klimanın filtresine bir takım mikroorganizma ve bakteriler kalıyor. Bunlar vücutta hastalığa yol açıyor. Bunlar arasında en önemli rahatsızlıklardan birisi lejyoner pnömonidir. Lejyoner pnömoni hastalığı bir bakteri tarafından meydana geliyor. Bu bakteri klima tarafından alınıyor ve akciğere yerleşiyor bu hastalığa neden oluyor" dedi.

Klimanın çok yakınında oturmanın adale ağrılarına neden olabildiğine dikkat çeken Cerit, ayrıca sürekli klimanın soğuğuna maruz kalmanın sinüzit, tendinit gibi bir takım hastalıklara yol açtığının altını çizdi.

Klimanın kullanım yanlışlığı nedeniyle birtakım rahatsızlıklara neden olduğunu anlatan Cerit, "Klimayı birdenbire odayı soğutmak için derecesini düşürmek zararlı. Bu kademeli olarak yapılmalı. Uykuda insan metobolizması daha düşüktür ve daha erken üşüyebilir. Gece klima cihazları derecesi düşük seviyede tutulması insanların hastalanmasına neden olabilir. Klimalı odada sigara içmekte yanlış. Sigara filtredeki biriken bir takım mikropların daha kolay akciğer rahatsızlığı meydana getirmesine neden oluyor.

Birde bağışıklık sisteminin çökmesine uygun bir ortam hazırlıyor. Klima filtresi sık sık değiştirilmesi ve temizlenmesi lazım" şeklinde konuştu.

Klimanın zararlarının yanı sıra yararlarının da bulunduğunu açıklayan Cerit, nemli havanın klima cihazı tarafından tutulması sayesinde kalp hastaları ve solunum sıkıntısı olan hastalar için sağlıklı bir ortam oluştuğunu sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com