Klimalı çadırda hac 17 bin euro!

Klimalı çadırda hac 17 bin euro!
VIP hacı turlarında yok yok

Muhafazakarların yeni gözdesi VIP Hac turları oldu. 24 saat lüks hizmet veren turların fiyatları dudak uçuklatıyor.

Son dönemin zengin ettiği işadamları tarafından tercih edilen tur paketlerinin fiyatları 17 bin euro'ya kadar çıkıyor. Bu yıl 58 bin Türk'ün katıldığı hac turlarında lüks tur paketleri Kabe'ye 150 metre mesafedeki otellerde kalıp Arafat'ta klimalı çadırda konaklama hizmeti veriyor.

Tur şirketlerinin yaklaşık 2 bin kişinin tercih ettiğini söylediği turlarda 7/24 doktor hizmeti, son model arabayla tur, 20 sıcak yemek seçeneği olan açık büfeler ve en önemlisi Arafat'ta herkes normal çadırlarda kalırken klimalı çadır lüksü bulunuyor.

"BUNDAN İRKİLİYORUM!"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in eleştirileriyle yeniden konuşulmaya başlanan VIP turlar için Görmez şu eleştiride bulunuyor; "VİP Hac, Lüks Hacı çoğalıyor ama Haccın ruhu azalıyor. Haccın eğitici,dönüştürücü yönünün zayıflamaya başladığını görüyoruz. Bundan irkiliyorum"

Hac turlarında 3 farklı seçenek var. Normal tur denilen seçenekte hacı adayları  4 kişilik odalarda, koğuş sistemi ile kalıyor. Sabah ve akşam yemekleri tabldot oluyor. Kalınan otelin Kabe'ye mesafesi ise ortalama 3 kilometreyi buluyor. En ucuz paket olan normal paketlerde fiyat 2 bin 500- 2 bin 700 Euro bandında değişiyor.

Normal paketin bir üst sınıfına Müstakil Paket adı veriliyor. Burada kalınan oteller, yenilen yemekler, binilen otobüsler normal pakette sunulanlarla aynı. Aradaki tek fark kişinin tanımadığı 4 kişiyle oda paylaşmak yerine eşiyle aynı odada kalabilmesi. Bunun için fiyat bir anda 4 bin 200 Euro'ya çıkıyor. Yani 12 gece 12 gün süren bu turlar için kişibaşı ortalama 1500 Euro'luk ek ödeme yapmak gerekiyor.

Üçüncü paket ise otel paketi. Ama iki tip otel var. Lüks ve delüks. 5000-7000 Euro'ya satılan lüks otel paketlerinde 10 ara sıcak yemek seçeneği var. Otel Kabe'ye 400 metreden daha uzak değil. Delüks oteller ise Kabeye 100 metre uzaklıkta oluyor ve 20 çeşit yemek sunuyor. Arafat'a çıkıldığında, herkes klasik çadırlarda kalırken VIP hacılar klimalı çadırlarda konaklıyorlar.

Hacı adaylarının tur tercihleri ise şöyle; yüzde 20 normal tur, yüzde 60 müstakil tur ve kalan yüzde 20 ise Lüks ve Delüks denilen paketleri tercih ediyor.

Bu yıl 58 bin türk hacıyı ağırlayan Suudi Arabistan geçtiğimiz yıl toplam 3 milyon hacıdan  16.5 milyar dolar gelir elde etmişti. (MRE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com