Kobay Asker Tartışması Alevleniyor!

Kobay Asker Tartışması Alevleniyor!
Sağlık Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan kobay asker tartışması için yayımlanan birbirinden farklı iki rapor şok etti!

Genelkurmay Başkanlığı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) 20 askerin beyinlerine elektromanyetik alan uygulanması için GATA Etik Kurulu'ndan onay alındığını, Sağlık Bakanlığı onayının gerekli olmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı ise, “Bakanlığımızdan izin alınması gerekir” açıklaması yaptı.

İKİ FARKLI AÇIKLAMA
Dün bir gazetede yer alan, GATA'da 6 doktorun, 20 askeri izin almadan kobay olarak kullandığı ve bu askerlerin beyinlerine elektromanyetik alan uygulandığı yönündeki haber için, Genelkurmay Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı'ndan iki farklı açıklama geldi.

GENELKURMAY: ONAYA GEREK YOK
Genelkurmay açıklamasında, “Bu çalışma için 27 Ocak 2009 tarihinde GATA Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Yönetmelik uyarınca, Sağlık Bakanlığı'ndan Etik Kurul Onayı alınmasına gerek bulunmamaktadır. Bu çalışmada yer alan hastaların yazılı olarak kendi onayları alınmış ve bu onaylar hastaların dosyalarında bulunmaktadır” denildi.

'ZARARLI GİRİŞİM VE İLAÇ YOK'
Açıklamada şu bilgilere de yer verildi:
Bu uygulamada kullanılan manyetik alan, MR görüntülemede uygulanan manyetik alanla aynı şiddettedir.
Hastalara zararlı olabilecek herhangi bir uygulama, girişim yapılmamış ve ilaç verilmemiştir.
İddia edildiği gibi hasta ağrı ve acı duymamakta, sadece uyarımla hastada bir sıçrama oluşmaktadır.

BAKANLIK: İZİN GEREKİR
Sağlık Bakanlığı ise, “Klinik araştırmalar hakkındaki mevzuata göre böyle bir klinik çalışma yapılabilmesi için, bakanlığımızdan izin alınması gerekmektedir. Habere konu olan çalışmaya dair bakanlığımızdan alınmış bir izin, ya da izin başvurusu bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu. Bakanlık, konuyla ilgili GATA Komutanlığı'ndan bilgi istedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com