Kobay farelere anestezi

Kobay farelere anestezi
Deney Hayvanları Üretim ve Deneysel Araştırma Laboratuvarı'nda farelere ağrı ve acı oluşturacak cerrahi manipülasyonlarda uygulanan gaz anestezisi yöntemi görüntülendi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Deney Hayvanları Üretim ve Deneysel Araştırma Laboratuvarı'nda deney için kullanılan farelere, yapılan cerrahi müdahaleler sırasında acı çekmemeleri için maske yardımıyla anestezi uygulanıyor. 
 
MAKÜ Deney Hayvanları Üretim ve Deneysel Araştırma Laboratuvarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Reha Ağaoğlu, birçok veteriner fakültesinde bulunmayan, hayvan refahını güderek oluşturdukları ameliyathanedegaz anestezisi ile anestezi ve cerrahi manipülasyonları yapma yetisine sahip olduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:
 
''Bu sistem tamamen laboratuvar hayvanları için üretilmiş ve piyasaya sürülmüş. Bu nedenle bir fark oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Gaz anestezisini, her türlü ağrı ve acı oluşturacak cerrahi manipülasyonumuzu yaparken uyguluyoruz. En büyük avantajımız hem ağrı duyusunu yok etmesi, hem de hayvanın girişim sonrasında normale dönmesini sağlaması. Enjeksiyonla yapılan anestezi yöntemlerinden sonra hayvanların uyanması, beslenmesi, kendisini temizlemesi ve su içme hareketlerine dönmesi uzun sürüyor. Gaz anestezisinde ise hayvan, gazı kestiğimiz andan sonra yaklaşık 1-1.5 dakikalık süre içinde günlük hayatına dönebiliyor.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com