KOBİD Başkanı Öztürk:

KOBİD Başkanı Öztürk:
"Sosyal paylaşım ağlarında kişisel hak ve hürriyetleri ihlal edecek paylaşımları engelleyici yasal düzenlemeler yapılmalıdır"

KONYA (AA) - Konya Bilişim Derneği (KOBİD) Başkanı Ahmet Öztürk, sosyal paylaşım ağlarında kişisel hak ve hürriyetleri ihlal edecek paylaşımları engelleyici yasal düzenlemeler yapılmasını istedi.

Öztürk, Bera Otel'de düzenlediği basın toplantısında, sosyal ağların iletişim, eğitim, bilgi paylaşımı gibi olumlu amaçla kullanılmasının yararlı olduğunu söyledi.

Ahmet Öztürk, Türkiye'nin, 2013'te Facebook kullanımında Hindistan, İngiltere ve Endonezya'yı geride bırakarak ABD'nin ardından dünya ikincisi olduğunu vurgulayarak, "Toplum olarak bilişim araçlarının tüketim kadar üretim amacıyla kullanılabileceğini görebilmemiz gerekiyor. Sosyal paylaşım ağlarında kişisel hak ve hürriyetleri ihlal edecek paylaşımları engelleyici yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Ancak ağın tamamen kapatılarak, eğitim, eğlence, ticaret gibi amaç taşıyan kullanıcıların mağdur edilmeyeceği daha sağlıklı çözümler ve uluslararası yolları aranmalıdır" diye konuştu.

- Konya, veri saklamada güvenli liman

KOP İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, "Konya İlinin Uluslararası Organize Veri Serbest Bölgesi Kurulumu İçin Uygunluğunun Araştırılması Projesi"nin, 2014 yatırım programına alındığını anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

"Sadece araştırılması konusundaki bedelin 3 milyon liranın üzerindeki proje, birçok yabancı ve yerli yatırımcının Konya'ya ciddi yatırımlar yapması konusunda olanaklar sağlayacak. Projede düşünülen veri merkezlerinin, Konya ve çevresinde enerji, iletişim altyapısını çok güçlü hale getireceği kanaatindeyiz. Osmanlı arşivlerinde yer alan bilgilere göre 1. Dünya Savaşı sırasında, 1915 yılında Osmanlı'nın çok önemli evraklarını, daha güvenli gördüğü Konya'ya naklettiği, söz konusu evrakın yangın, rutubetten korunarak, hiç kimse tarafından açılamaması konusunda Konya Valisi'ne talimatlar verilerek, Anıt meydanında bulunan Amber Reis Camisi'nde tutulduğu bilgileri yer almaktadır.

Osmanlı, Konya'yı en güvenli veri merkezi olarak görmüştür. Halen birçok bakanlık, verilerinin yedeklerini ve stratejik verilerini Konya'da saklama konusunda girişimlerde bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (Türksat) bir veri merkezini Konya Kozağaç'ta kurma çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmaların KOP İdaresi Başkanlığının çalışmalarıyla birleştirilerek Uluslararası Veri Serbest Bölgesi'nin Konyamıza kurulmasını arzu ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com