KOBİDER Genel Başkanı Özgenç:

KOBİDER Genel Başkanı Özgenç:
BDDK kredi kartı düzenlemesini gözden geçirmelidir

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, BDDK'nın kredi kartı düzenlemesinin kuyum ve telekomünikasyon sektörlerine ilişkin hükümlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, BDDK tarafından hazırlanan ve yarın yürürlüğe girecek olan yönetmelikle kredi kartı ile taksitli satışlara dair bazı düzenlemeler yapıldığını hatırlattı.

Banka kartları ve kredi kartları hakkındaki düzenlemenin, kuyum ve cep telefonu satışı yapan kesimleri olumsuz etkileyeceğini ifade eden Özgenç, kredi kartı ile alışveriş yapılmış gibi gösterip, faiz ve komisyon karşılığı nakit para satılmasıyla gerçekte fiziki olarak altın satışı veya kontör satışı yapanların birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Bu düzenlemenin her iki sektörü derinden etkileyeceğini savunan Özgenç, "Binlerce esnafın geçimini, evinin iaşesini kazandığı, on binlerce kişinin istihdam edildiği bu mesleklere, bazı kötü kişilerin POS ve sanal tefecilik yapmalarından dolayı toptancı anlayışla bakılmamalı. POS ve sanal tefecilik yapan art niyetli kişiler yüzünden topluca cezalandırılmaları adil değil" değerlendirmesini yaptı.

Kuyumculuk sektöründe kart kullanımına sınırlama getirilmesinin ticaret etiğine ve hakkaniyete aykırı olduğunu ileri süren Özgenç, şunları kaydetti:

"Ekonominin önemli argümanlarından olan kuyum ve cep telefon sektörünün yaşanan son gelişmeler çerçevesinde olumsuz değerlendirmelere tabi tutulması kimseye fayda sağlamayacağı gibi satışları yarı yarıya düşebileceği için ekonomiye de olumsuz yansımaları olabilir. Bazı çevreler özellikle altın satışında KDV'nin olmayışından bahsediyor. Bu tamamen yanlış bir bilgidir ya da maksatlı olarak söylenmektedir. Altın alımı ve satımı için işçiliğinde diğer ürünlerde olduğu gibi yüzde 18 KDV uygulanır. Dolayısıyla fatura edilen her altın satışına zorunlu olarak KDV yansıtılır.

POS tefeciliği yapılıyor diye kuyum ve telekomünikasyon sektörlerine kredi kartı taksit yasağı getirilmesi yanlıştır. BDDK düzenlemesiyle kurunun yanında yaş da yanacaktır. BDDK kredi kartı düzenlemesini gözden geçirmelidir."

Muhabir: Zeynep Duyar
Yayınlayan: Zekeriya Gülün

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com