Koç Topluluğu'nun geleneksel "Anadolu Buluşmaları"nın 22.'si Van'da yapıldı

Koç Topluluğunun geleneksel Anadolu Buluşmalarının 22.si Vanda yapıldı
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç:

İSTANBULL (AA) - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Koç Topluluğu’nun Türkiye’ye ve geleceğe olan güçlü inancıyla, katma değer yaratmaya, yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Koç Holding açıklamasına göre, Türkiye’nin dört bir yanındaki Koç Topluluğu bayilerini bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 22’ncisi Van’da gerçekleşti.

 Koç Topluluğu’nun 300’ü aşkın bayisinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları’na Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak ve Koç Holding Grup Başkanları da katıldı. 

Mustafa Koç burada yaptığı konuşmada, en son 2012 yılının kasım ayında Vehbi Koç Vakfı’nın Ford Otosan desteğiyle yaptırdığı Öğretmen Lojmanları Kompleksi’nin açılışını yapmak için Van’a geldiklerini hatırlatı.

Koç, “Amacımız deprem felaketi sonrasında en büyük zararlardan birini gören eğitimcilerimizin yaşadıkları sıkıntıları bir nebze azaltmaktı. Bu vesileyle deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, deprem felaketinin izlerinin bir an önce silinmesini ve Van’ın kalkınma sürecinin yeniden hız kazanmasını yürekten diliyorum” dedi.

Koç Topluluğu’nun 123,5 milyar TL ile Türkiye milli gelirinin yüzde 8’ine eşdeğer kombine ciro yarattığını dile getiren Koç, Topluluk olarak vergi gelirlerinin yüzde 9,4’ünü, ihracatının ise yüzde 10’unu sağladıklarını kaydetti.

Koç, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Koç Topluluğu’nun Türkiye’ye ve geleceğe olan güçlü inancıyla, katma değer yaratmaya, yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Son iki yılda toplam 11,3 milyar TL’lik yatırıma imza attıklarını, bu yıl da yatırımları artırarak sürdürdüklerini vurgulayan Koç, “Siz değerli bayilerimizin Topluluğumuza duyduğu güven ve katkıları da bizim için en önemli itici güç olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

- "Gündemde üst sıraya çıkacağına inandığımız ekonomik reformlar ülkemizin bölgesindeki lider konumunu daha da güçlendirecek"

 

Türkiye’nin geçen yıl yüzde 4 büyümüş olması ve bu yıla yönelik tahminlerin ekonominin geçmişe göre çok daha olgun ve dayanıklı bir hale geldiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Koç, "Ülkemizin bölgesindeki lider konumunu daha da güçlendireceğine inandığımız ve orta gelir tuzağına düşmeyip zengin ülkeler düzeyine çıkabilmemiz için gereken ekonomik reformların gündemde üst sıraya çıkacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin uzun vadeli bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğuna da dikkati çeken Koç, “Türkiye iki kıtayı birleştiren inanılmaz fırsatlarla dolu bir coğrafyada yer alıyor. Bununla birlikte bu coğrafya aynı zamanda dengelerin hızlı bir şekilde değişebildiği ve politik risklerin yüksek olduğu bölgelerden biri. Coğrafyası, tarihi, birikimi ve uluslararası ittifakları ülkemizi bölgesinde halen güçlü bir konumda tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bayilere seslenerek, müşteri beklentilerinin her geçen gün daha yükseldiğine işaret eden Koç, “Yenilikçi, yaratıcı, kaliteli, güler yüzlü, çözüm üreten bir anlayışla müşteri yelpazesini genişletin. Bunu yaparken de kurumsal yapınızı, tesislerinizi ve hizmet kalitenizi mutlaka yüksek standartlarda tutun. Bu amaçla, insan kaynağınıza önem verin. İkinci ve üçüncü nesilleri iyi eğitin, iyi yetiştirin. Çalışanlarınıza yatırım yapın” ifadelerini kullandı.

 

- "Tüpraş’ın 2 milyar 700 milyon dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm projesi yıl sonunda tamamlanacak"

 

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak ise 2013 yılını zorluklara rağmen Koç Topluluğu’nun başarılarının perçinlediği bir yıl olarak tamamladıklarını belirtti.

Durak, “Topluluk olarak, ülkemize duyduğumuz inanç ile yurtiçinde pazar paylarımızı geliştirmeye, dış pazarlarımızı çeşitlendirmeye ve rekabet gücümüzü artıracak, fark yaratacak yatırımları planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

2014 yılında gerçekleşecek yatırımlarla ilgili de bilgi veren Durak, Tüpraş’ın 2 milyar 700 milyon dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm projesinin bu yıl sonunda tamamlanacağını bildirdi.

 Turgay Durak, şu ana kadar 2,3 milyar dolar harcanan ve yüzde 94’ü tamamlanan projenin bittiğinde Türkiye’nin enerji ithalatının yıllık net 1 milyar dolar azalacağını kaydetti.

Türkiye’nin otomotiv üretimi ve ihracatının yarısına yakınının Koç Topluluğu şirketleri tarafından gerçekleştirildiğine de değinen Durak, Ford Otosan’ın ürün geliştirmesini yaptığı yeni Ford Courier için Gölcük’teki ikinci fabrikanın inşaatının tamamlandığını, ön imalata başlandığını ve bu ay içinde açılışının yapılacağını belirtti.

Durak, bu yatırımla 330 bin araçlık mevcut toplam kapasitenin 415 bine çıkacağını belirten Durak, “Araç bu ay hem yurt içinde hem de yurtdışında satışa sunulacak” dedi. 

 

- “Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyoruz”

 

Koç Holding Üst Yöneticisi Durak, Koç Topluluğu’nun 88 yıllık tarihinde her zaman uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirirken, Türkiye için yaratılan katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğini vurguladı.

Durak, “Bu hedefle, şirketlerimiz faaliyet gösterdikleri sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncülük ederek hem ülkemizde hem de uluslararası arenada rekabet gücünü daima geliştirmiştir. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi koruduk. Topluluğumuz, Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Şirketlerimizin Ar-Ge yatırım harcamaları 2010-2013 arasında yıllık ortalama yüzde 21 artarak 2013’te 677 milyon liraya ulaştı. Bu alanda çalışan sayımız da 3 bini aştı" değerlendirmesinde bulundu.

 Meslek Lisesi Memleket Meselesi ve Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projelerinin başarısında bayilerin sahiplenmesi ve katkılarının büyük rol oynadığını kaydeden Durak, “Her iki projede de sizlerin sahiplenmesi ve katkıları olmadan bu başarıları elde edemezdi. Bu iki örnek tek yürek olduğumuz zaman yaptıklarımızla ülkemize ne kadar büyük katkı yaratabileceğimizin kanıtıdır” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com