Koç’a bir şok daha

Koç’a bir şok daha
Milyarlık ihalede saf dışı kaldı

Gezi olayları sonrası Başbakan Erdoğan’ın hedef tahtasına oturttuğu Koç Grubu şok üstüne şok yaşıyor. Gezi Parkı olayları sonrasında Hükümet Koç Grubu’nu açıkça hedef göstermişti. Bu gelişmeden sonra Koç Grubu’na vergi denetmenlerince çıkarma yapılmış ve milyon liralık vergi cezaları kesilmişti. Grubun girdiği neredeyse tüm ihalelerde kayıplar yaşaması, kazanılan ihalelerin iptal edilmesi de dikkatlerden kaçmamıştı.Yaşanılan son ihale kaybı da Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) oldu. İhaleyi Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. kazandı. Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin dün aldığı kararla birlikte sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.  Sözleşmenin sağlanamaması durumunda ise ihaleyi kazananın sıralandığı listenin ikinci sırasındaki DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş. ile devam edilmesi kararı alındı.

Koç Grubu’na ait RMK Marine 3 milyar dolarlık ihalede saf dışı kaldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Başbakan Erdoğan’ın onayını alarak kararın açıklanması gerek tarih olan 26 Eylül’de ki toplantı günü değil de dün açıklaması dikkat çekti.Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Koç grubunun RMK Tersanesi, geçen Ocak ayında Milli Savaş Gemisi (MİLGEM) projesi kapsamında 6 geminin yapım ihalesini kazanmış, ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun “kamu zararı doğduğu” yönündeki raporu üzerine bu ihale iptal edilmişti. Gezi Parkı eylemleri sonrasında yaşanan bu gelişme nedeniyle çıkarma gemisi ihalesinde RMK Tersanesi’nin durumu merakla bekleniyordu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 1 adet Havuzlu Çıkarma Gemisi inşaa edilecek. Ege,Akdeniz ve Karadeniz harekat alanlarında, NATO’nun istemesi halinde de NATO operasyonları ve tatbikatları için de ayrıca kullanılabilecek. LPD’nin ana görev fonksiyonu kuvvet aktarımı ve çıkarma harekatı olacak. Gemi tabur seviyesinde askeri personeli taşıyacak.Gemi, gerektiğinde doğal afetlerde, bünyesinde yer alan hastane sayesinde insani yardım ve mülteci tahliyelerinde de görev yapacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi, 22 Haziran 2005’te başlatılmıştı. İhaleye sadece DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş., Koç grubundan RMK Marine Gemi Yapım Sanayi A.Ş. ve SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş. katılmıştı.

İŞTE DEV GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Gemi, su alabilen bir kıç havuza sahip olacak. Bu havuzun içinde tank taşıma kapasiteli 6 adet bot girecek.

Ağırlığı: 19 bin ton

Boyu: 200 metre

Hızı: 22 knot (Saatte 40 kilometre)

TAŞIMA KAPASİTESİ:

* 190 Gemi Personeli

* 56 Uçuş Personeli

* 50 Sağlık Personeli

* Bin 200 Amfibi Personel

* 13 adet Tank

* 27 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (AAV)

* 6 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT)

* 33 adet Muhtelif Araç

* 15 adet Romörk

* 8 adet Helikopter

* 3 adet İnsansız Hava Aracı   (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com