"Kocaeli, kişi başına 24 bin lira vergi ödedi"

Kocaeli, kişi başına 24 bin lira vergi ödedi
Koceli Valisi Topaca:

KOCAELİ  (AA) - Kocaeli Valisi Ercan Topaca, "Kocaeli'de yaklaşık 1 milyon 700 bin nüfusumuz var, Türkiye'nin yaklaşık yüzde 13'lük vergi oranını karşılamak ve kişi başı yaklaşık 24 bin lira vergi vermek onur ve gurur duyacağımız bir husustur" dedi.

Topaca, 25. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında İzmit'te bir otelde düzenlen ödül töreninde yaptığı konuşmada, toplumun düzeni, refahı ve devletin diğer fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için verginin öneminin büyük olduğunu ifade etti.

Tarih boyunca, vatandaş ile devlet arasında yaşanan tartışma nedeninin "vergi" olduğunu vurgulayan Topaca, modern dönemde vergi toplanmasının yasalarla sınırlarının belirlendiğini kaydetti.

Topaca, devletlerin vergiyi bir silah olarak kullanmaması gerektiğine işaret ederek, "Vergi zaten bir vatandaşlık görevidir. Vergi şöyle anlaşılmasın, 'sadece sanayiciler vergi ödüyor'. Çalışanlar da önemli oranlarda vergi veriyor. Bu, hepimiz için bir ödevdir. Biz bu ödevi yerine getirmezsek aklınıza gelecek bir çok devlet kurumu işleyemez hale gelir, devlet diye bir şey kalmaz. Bu nedenle  hepimiz bu ödevi üstümüze düşen kadarıyla yapmak zorundayız. Devlet olarak biz de üretenin, çalışanın çalışma şevkini kırmayacak şekilde vergileri belirlemek durumundayız" diye konuştu.

Yüksek miktarların daha çok vergi anlamına gelmediğine dikkati çeken Topaca, son dönemde "kurumlar vergisi"nde yarı yarıya indirim yapılmasına rağmen, vergi miktarlarında herhangi bir düşüş yaşanmadığını aktardı.

Topaca, Türkiye'de sanayiciliğin zorluğunu anlatarak, sorunların azaltılması için çalışmaların yapıldığını aktardı.

Kocaeli'nin, Türkiye'de toplanan vergiler içerisindeki ağırlığını göz ardı etmenin mümkün olmadığını dile getiren Topaca, "Kocaeli'de yaklaşık 1 milyon 700 bin nüfusumuz var, Türkiye'nin yaklaşık yüzde 13'lük vergi oranını karşılamak ve kişi başı yaklaşık 24 bin lira vergi vermek onur ve gurur duyacağımız bir husustur. Bu sonucu ortaya çıkaran iş adamlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Verilen her kuruş, ödenen her vergi ülkemize, milletimize hizmettir, milletimizin refahına katkıdır" şeklinde konuştu.

Topaca, konuşmasının ardından kurumlar vergisi dalında ilk sırada yer alan Tüpraş, ikinci sırada yer alan Yıldız Entegre Ağaç Sanayi ve üçüncü sırada yer alan İGSAŞ İstanbul Gübre Sanayi temsilcileri ile vergi rekortmeni mükelleflere plaket verdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com