Kocaeli'de sanayi tesisleri, aratılmış "gri su" kullanacak

Kocaelide sanayi tesisleri, aratılmış gri su kullanacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu:

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "gri su" denilen atık suları sanayide kullanmaya başladıklarını belirterek, "Soğutma için büyük miktarda su harcayan fabrikalar, üretim ve enerji merkezlerine arıtma tesislerimizden çıkan arıtılmış suyu vermeye başladık" dedi.

Karaosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin yaşadığı kuraklığa dikkati çekerek, önceki yıllardaki su kaynaklarının bu yıla oranla çok daha fazla olduğunu söyledi.

Kış mevsiminde beklenen yağmur ve karın düşmediğini ifade eden Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı'ndaki suyun belirli seviyede tutulduğunu kaydetti.

Karaosmanoğlu, Sapanca Gölü'nden su aldıklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Önlem aldık, şu anda Kocaeli'de su problemimiz yok. 3-5 ay daha da olmayabilir. 'Gelecek yaz ne yapacağız' diye düşünüyoruz. Bu anlamda yeni yer altı kaynaklarımızı devreye geçiriyoruz. Değişik yerlerde sondajlar yapacağız. Mayıs veya haziran ayına yetiştirmeye çalışıyoruz. Derelerde veya akarsularda, nerede küçük su varsa onu arıtıp vatandaşımıza ulaştırmanın yollarını arıyoruz. Su kaybımızı azaltmanın çalışmalarını daha hızlı devam ettiriyoruz. Eskiden su kaybımız yüzde 72'ydi, şimdi bu oranı 30'a düşürdük. Büyük yatırımlar yaptık. Kısıtlama yapmayı düşünüyoruz. Şu anda gelen suyumuz zaten yetiyor. Şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında problemimiz yok hatta yaz ortalarına kadar da gider ama ondan sonra yağmazsa yer altı sularını kullanmaya başlayacağız."

- "Sanayide içme suyu kullanılmayacak"

Sanayide normal suyun dışındaki kaynakların kullanımı için çalıştıklarını belirten Karaosmanoğlu, "Gri su yani atık su arıtma tesislerimizden sanayimize bol miktarda su veriyoruz. 'Gri su' denilen atık suları sanayide kullanmaya başladık. Soğutma için büyük miktarda su harcayan fabrikalar, üretim ve enerji merkezlerine artıma tesislerimizden çıkan suyu vermeye başladık. Bazı sanayi kuruluşlarıyla protokol yaptık. Dolayısıyla içme suyunu oralarda kullanmamış olacağız. Bunu yazın yeşil alan ve ağaçların sulanmasında kullanacağız. Bu suyu ultraviyole ışınlarından geçiriyoruz. En küçük zararı olmadan buralarda kullanılacak. Böylece kaynaklarımızı oralarda harcamamış olacağız" şeklinde konuştu.

Karaosmanoğlu, söz konusu uygulamanın Tüpraş'la 7-10 gün içinde başlayacağına işaret ederek, Körfez ilçesindeki arıtma tesisinde Tüpraş'ın aldığı sudan daha fazlasının bulunduğunu vurguladı.

Abonelerden su kullanımında dikkatli olmalarını isteyen Karaosmanoğlu, çeşitli yollarla su kullanımı hakkında bilgilendirici materyaller hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com