Kocaman'a Birkaç Mesaj!

Kocaman'a Birkaç Mesaj!
Aykut Kocaman gündemi Masaya yatırdı..

Takıma katkısı ‘sıfır’ noktasındaki oyuncularla yolu erkenden ayırmak teknik heyetin hem kafasını hem elini rahatlatır... Ayrıca Kocaman’ın yeni bir Alex ve benzeri polemiklerden de kaçınması lazımdır.

- Fenerbahçe, 3 maçlık kritik bir seriye girecek. Konya, Galatasaray ve Bursa maçlarında alınacak kaç puan başarı kabul edilebilir, olası bir kayıp ne kadar sıkıntı yaratır?

Hangi kategoride olursa olsun, şimdilik Barcelona, Real Madrid, M.United eşdeğerindeki takımlar dışında, kaybedilen her puan Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Futbol Şubesi A Takımı için başarısızlık olarak görülmeli ve kayıpların nedenleri irdelenmelidir. Yıllar sonra, Real Madrid ya da M.United kayıpları bile tartışılır hale gelmelidir, ki gelecektir. Dolayısıyla Süper Lig’de, önündeki üç maçlık seride 9 puandan az alması Sarı Kanaryalar için başarısızlık olarak değerlendirilmelidir. Ancak, bu asla sıkıntılık bir durum değildir. Geçen sezonun sonundan, bu sezonun beşinci haftasına kadar yaşanan büyük kayıplar bile, her sene biraz daha olgunlaşan Fenerbahçe Spor Kulübü ve camiası için halledilebilir, geçici, olağan meselelerdir. İşte bu, büyüklüğün önemli bir belirtisidir.

- Ligin devleri için devre arası takviye gerektiği söylemleri erken başladı. Fenerbahçe’de ‘mutlaka’ kapatılması gereken bir açık var mı?

Bilica, Andre, Baroni ve Güiza kontenjanları mutlaka kapatılmalıdır, bu Sarı-Lacivertliler’in en büyük açığıdır! Böylece, geriye 6 yabancı kalır, bu da kulübe için +2 anlamındadır. Tribün +2’si ise, asla kullanılmamalıdır. Bir stoper, bir sol bek ve ön liberoda oyunun her iki yönünü de oynayabilecek, genç, kulübede de sorunsuzca oturabilecek, yerli veya yabancı futbolcular alınabilir. Yine, yerli veya yabancı genç bir santrfor alma olanağı varsa, Fenerbahçe’ye hiçbir katkı sağlayamayan Gökhan Ünal da gönderilebilir. Altyapıdan gelen Mert, Okan, Hasan, Gökay ve Berk, sezonun en önemli transferleridir. ‘10 dönüm bostan’cılarla kazanmak yerine, terlerinin son damlasına kadar formaları ve profesyonellikleri gereği mücadele edecek sporcularla kaybetmek, aklı-selim her futbolsever için kabul görecek, sağlıklı bir tercihtir

- Yakın zamana kadar Alex polemikleri takımın bile önüne geçmişti. Bu cephede sular duruldu mu, yoksa yeni bir Kocaman-futbolcu polemiği başlar mı?

Aykut Kocaman zekası, kültürü ve bilgi birikimindeki bir spor adamı, Alex de Souza gibi zeki, yetenekli, tecrübeli, örnek bir sporcudan asla vazgeçmez. Kimbilir, belki ‘Büyük Usta’ ile konuşarak, bir sezon daha kalmasını isteyip, ancak kimi zaman kulübede oturabilme ihtimalinin bulunduğunu da söyleyebilir. Bu, çok akıllıca bir seçimdir. Böylece, Türkiye’deki her futbolseverin hayranlık duyduğu Alex birdenbire değil, yavaşça sahneden çekilir. Kazım Kazım’ın her ikisi de (hem saha içi hem saha dışı), Aykut Kocaman için önemli bir meseledir. Teknik direktörlük ya da yöneticilik kariyerinin çok değerli ve asla üzerinden atlanmaması gereken basamağıdır. Kazım’ın yeteneklerini ve gücünü sadece sahaya odaklayabilmeyi başarırsa, Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Futbol Şubesi A Takımı ve Türk futbolu uzun yıllar faydalanabileceği bir futbolcu, hatta insan kazanır. Böyle bir başarı sonrasında, Aykut Kocaman’la polemiğe girmek de şey ister; yürek!

- Çok haraketli bir lig yaşanacağa benziyor. Fenerbahçe’nin şu an için geriden seyredip hedef takım olmaması bir avantaj mı, puan farkının açılması adına dezavantaj mı?

Geriden gelmenin avantaj olabileceği, tabii ki söylenebilir. Ne var ki, bu durumda mutlak şart, takip edilenin tek kişi veya tek takım olması gerekliliğidir. Bir yerine, iki ya da çok rakip için taktik üretmek ve sonunda ipi göğüslemek zor ve gerçekleşmesi çok zor bir ihtimaldir. Mesela, “Bu sezon benim rakibim, belli ki Beşiktaş” deyip ona göre strateji belirlemek, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in takımı Bursaspor, Trabzonspor, Kayserispor ve illa ki Galatasaray’ın şampiyonluk ihtimallerini arttıracak bir seçenektir. Başta da belirttik zaten, Dünya’nın önde gelen takımları dışında, Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Futbol Şubesi A Takımı için her maç galibiyet,‘3 puan’ demektir. Yani geriye kaldı 81 puan. Elde de var 13, etti 94...

Fanatik

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com