Kocaman'dan flaş açıklama

Kocaman'dan flaş açıklama
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Fenerbahçe Tv'de merak edilenleri cevaplandırıyor.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Fenerbahçe Tv'de merak edilenleri cevaplandırıyor.

Aykut Kocaman şöyle konuştu: "Duygulardan arındırıp aklı getirmeye çalışıyoruz. 11 günde 4 maç oynadık. 4 maçtan 3 tanesi deplasmanda, 1 tanesi ise seyircisiz. BATE'deki maçı 10 kişiyle oynadık. BATE takımı 122 kilometre koşmuş bir takım. Temel amacımız Musa Sow veya Cristian'ı yedek bırakmak değil. Böyle yapmazsak çözemeyeceğimiz sorunlarla karşılaşacağız. Bekleyen hazır gücü oynattık. Böyle yapmak zorundayız. Bundan sonra hep iddialı gideceğimizi düşünüyorum. Oyuncular montaj malzemesi değil. Bir sürü yanlışlık olacak. Yanlışları ayıklamalısınız. Önümüzdeki süreçte de çok yoğun maç trafiğimiz var.

"Sorumluluk tamamen bana ait"

Sorumluluk tamamen bana ait. Taraftarları ve spor yazarları ilgilendirmez. Sow ve Baroni'nin maça girip etki göstermesi beklediğimiz bir şeydi. Her kadro sorgulanmamalı. Bakın da bunu teknik direktörler yapsın. Bazı eleştiriler alanımızı işgal ediyor. Kadro tercihleri didik didik ediliyor. Temel problem kusurlu bakış açısında gözüküyor. Teknik direktörler uygulama yaparlar, hata yaparlar ve hatalarını düzeltme yoluna giderler. Bizim diğer iş kollarındaki insanlardan farkımız yok. Onlar ne kadar hata yaparsa biz de o kadar hata yapıyoruz. Hatalardan arındıkça doğru olma şansını elde ediyorsunuz.

- Takımın bazı istatistikleri var. Top F.Bahçe'de daha fazla kalıyor. Takımın koşu hızının arttığını görüyoruz, diğer rakiplere oranla.

Bu sezon genel ortalamalarımızın biraz daha yukarı çıkması gerektiğini söylemiştim. Çok yukarıda değiliz geçen sezonlara göre. Yeterli değil, daha da artırmamız gerekiyor. Top oyunda olduğu sürece güzel. Gücünüzü gösteren en önemli ölçütlerden biri. Örneğin Celtic-Barcelona maçı var. Yüzde 89-11 gibi bir rakam var. Futbolun sürprizi, garipliği diyebiliriz. Celtic maçı 2-1 kazandı. Rakamlara baksanız inanmazsınız. Topu kimse kimseye vermek istemez. Uzun vadede bakıldığında topa sahip olmak önemli bir olay. Daha hızlı, daha etkili, daha becerili oyuncularla oynamak. Emre'nin gelmesi, kalitemizi daha da artırdı. Fiziki kalite olarak maçların son bölümlerinde rakiplerin üzerinde tempo artırarak üstünlük sağlamak önemli. Son maçlar bütün F.Bahçeliler'e bunu anlatmıştır ve göstermiştir. Futbolda her şey koşmak değil, ama önce koşmak gerekir. Bazı şeyler sadece antrenmanlarla olmaz. Bazı şeyleri kısa vadede değiştiremezsiniz. Toplam mesafeyi de, sprint mesafesini de artırmamız gerekiyor. Türkiye'de topun oyunda kalma süresi çok düşük. Doğru şeyler sorgulanmıyor. Biz 20 kilometre hız üzerinden hesap yapıyoruz. Değişen en önemli şey hız. Hız, 1. sınıf takımların en önemli farkı. Bunlar koşu hızı, düşünce hızı, organizasyon hızı...

"Victoria Plzen maçı ortada"

- Topu hızlı oynayan, UEFA Avrupa Ligi'nde kendi sahasında gol yememiş bir takımla oynayacak F.Bahçe.

1. sınıf takımlarla Türk takımlarının arasında makas gittikçe açılıyor. Biz bu makası kapatmaya çalışıyoruz. Taktik konularında antrenörler hiçbir şey bilmezler. Taktik dehaları var basınımızda. Kesinlikle Victoria Plzen maçı ortada bir maç. Güç dengeleri açısından bakıldığında böyle. Maç bütçelerle oynanmıyor. Bizim o gün aklımızla, kalbimizle, zihnimizle ne kadar maksimum oynayacağımıza bağlı. Avrupa Ligi'nde turun kontrolü bizde görünüyor.        

- F.Bahçe ligin en az gol yiyen takımı.Takım savunmasını beğeniyor musunuz?

İkinci yarıya başlarken saha içi-saha dışı sorunlar yaşadık. Trabzon, Bursa ve Sivas maçlarında 6 gol yedik. Ortalamayı tutturmaya doğru gidiyoruz. 2. yarıda defansif olarak kalitemizi yükselttik. BATE maçındaki ciddiyeti Plzen önünde de sürdürmeliyiz.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com