Kocaoğlu: Bugün maalesef adalet tecelli etmemiştir!

Kocaoğlu: Bugün maalesef adalet tecelli etmemiştir!
Kocaoğlu, "Bu yargı süreci 160 yıllık belediye tarihinin en büyük davası, en adaletsiz davası olarak hem belediyecilik tarihine hem de yargı tarihine geçecektir" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Bugün maalesef ve maalesef adalet tecelli etmemiştir'' dedi.
      İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiasına ilişkin 9 gündür devam eden duruşma sona erdi.
      İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince verilen, Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey ve Grand Plaza'nın eski genel müdürü Muharrem Derbentoğulları'nın tahliye kararı, adliyede ve dışında bekleyen partili ve sanık yakınlarınca sevinçle karşılandı.
      Davaya destek için gelen CHP milletvekilleriyle birlikte adliyeden çıkan Kocaoğlu'nu dışarıdaki grup, ''İzmir azizdir, aziz kalacak'' ve ''AKP halka hesap verecek'' diye slogan atarak, ıslıklar ve alkışlarla karşıladı.
      Kocaoğlu, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, 3 Nisan'da başlayan mahkeme sürecinde her türlü konunun konuşulduğunu, avukatların bilimsel olarak hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde savunma yaptığını, iddianamenin bütün varsayımlarının, tezlerinin, suçlamalarının çürütüldüğünü söyledi.
      Bazı belediye bürokratlarının 11 ay 13 gündür tutuklu olduğunu, bazı bürokratların tutukluluğunun 5 aya yaklaştığını belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti:
      ''İzmir Adliyesi'ne adalet aramaya geldik. Arkadaşlarımız, bürokratlar hiçbir yere kaçmadı. Herkes geldi, ifadesini verdi ve kimlik tespiti yapılarken görüldü ki birinin bile sabıka kaydı yoktur. Savunmalarımızı bilimsel olarak yaptık. Başımıza bu çorap, 1 Ocak 2011'de 52 vergi denetçisinin ki bunlardan bildiğimiz kadarıyla 8'i vergi başkontrolörüdür, bunların yaptığı incelemeler, sorduğu sorular, istediği evraktan bunların ne belediye mevzuatını ne devlet ihale mevzuatını ne kamu ihale mevzuatını bilmedikleri ama kendi konuları olan vergi mevzuatını da bilmediklerini sürekli anlattık. Bugün maalesef ve maalesef adalet tecelli etmemiştir. Buraya Türk adaletine güvenerek adalet aramaya geldik. Adalet isteğimizi tüm İzmirli hemşehrilerimizle birlikte dünya aleme duyurduk. Süreç devam edecektir.''
      Hiçbir bürokratın çıkar ilişkisi içinde olmadığının iddianamede ortaya çıktığını belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti:
      ''Buna rağmen bu arkadaşlarımızın 5 Temmuz'a kadar tekrar hürriyetlerinin kısıtlanması ne anlama geliyor onu bilemiyorum. Bu karar ne anlama geliyor onu da bilemiyorum ama süreç ve bu iddianame her zaman ve bu yargı süreci 160 yıllık belediye tarihinin en büyük davası ve en adaletsiz davası olarak hem belediyecilik tarihine hem de yargı tarihine geçecektir. Bundan sonra vereceğimiz mücadele hukuk mücadelesidir, hak arama, adalet arama mücadelemiz devam edecektir. Adalet geç de olsa yerini bulacaktır. Sadece ve sadece adalet istiyorum.''
      Kocaoğlu, konuşmasından sonra adliyenin önünde toplanan kalabalığın sessizce, taşkınlık yapmadan dağılmasını istedi.
      CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ise davada özel görevlendirilmiş mahkemelerin görevini yaptığını, CHP'nin bu adalet anlayışına karşı olduğunu söyledi.
      Oyan, ''O nedenle kavgamız hukuki değil siyasi de olacaktır. Bu AKP'nin adaletidir, AKP'nin sıkı yönetim mahkemeleridir'' dedi.
      Aziz Kocaoğlu'nun avukatı Ercan Demir de yargılama sürecinde aslında belediye bürokratlarının çıkar ve menfaat edinmelerinin söz konusu olmadığını, meselenin hukuk usulüyle ilgili bir tartışmadan ibaret olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.
      Savcılığın iddia ettiği hukuki görüşü benimseyen tek bilim insanı olmadığını ileri süren Demir, tutuklamanın bir tedbir olduğunu, bürokratların tutuklu kalmalarının meşru bir nedeni bulunmadığını iddia etti.
      Karara karşı gerekli başvuruları yapacaklarını belirten Demir, ''Hukuki mücadelemiz sürecektir'' diye konuştu.
      Tutuklu sanıklar adliyeden cezaevi aracıyla ayrılırken adliyenin önünde bekleyen yakınları el salladı. Bazı kişiler cezaevi araçlarını yumrukladı. -AA-
(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com