Kofi Annan Hatay'a geldi

Kofi Annan Hatay'a geldi
BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriyelilerin sığındığı Hatay ve Kilis'teki kampları ziyaret etmek üzere Hatay'a geldi.

Özel bir jetle Hatay Havaalanı'na inen Kofi Annan'ı Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli karşıladı. Kofi Annan beraberindeki heyet ile birlikte VIP'e geçip bir süre dinlendi. Annan, buradan helikopterle Kilis'in Öncüpınar Gümrük Sahası Hac Konaklama Tesisleri'ndeki konteynır kentti ardından da Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki çadır kentti ziyaret edecek. Annan'ın, daha sonra Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki çadır kentte inceleme yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

SENATÖRLER DE GELDİ

Bu arada ABD'li senatörler John McCain ve Joe Lieberman da THY'nin tarifeli uçağı ile Hatay'a geldi. Senatörler, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki çadır kentlerde inceleme yapacağı bildirildi.

SINIR İHLALİ GERDİ

Suriye'de dünkü iç çatışmalar Kilis'in Öncüpınar sınır kapısına yakın bölgede cereyan etmiş, burada kullanılan silahlardan çıkan kurşunlar sınırımızda sığınmacılan için kurulan çadırkentte 4 kişinin yaralanmasına yol açmış, bu durum 'sınır ihlali' olarak değerlendirilmişti. Ayrıca çatışma bölgesinden 19 yaralı Türkiye'ye giriş yapmış, bunlardan 3'ünün öldüğü açıklanırken, bugünkü açıklamada ölü sayısının 2 olduğu bildirildi.

Suriye'de bugün 'ateşkes' ilan edilmesi önerilmişti.

120 POLİSİN ÖLDÜRÜLMESİ FİTİLİ ATEŞLEDİ

Geçtiğimiz yıl haziran ayının ilk günlerinde Cisr-üş Şuğur kasabasında 120 polisin öldürüldüğü iddiası üzerine Suriye ordusunun bu bölgeye operasyon düzenlemesi üzerine Suriyeliler Türkiye'ye sığınmaya başladı. 4 Haziran 2011'de çoğu kadın ve çocuk 41 kişi, Hatay'ın Altınözü İlçesi'ne bağlı Karbeyaz Beldesi'nden Türkiye'ye giriş yaptı. Suriyeliler, Yayladağı İlçesi'nde kullanılmayan TEKEL binasına kurulan çadır kentte yerleştirilmeye başlandı. Bu tarihten sonra akın akın Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı 38 bin 704'e çıktı. Bazılarının geri dönmesi üzerine bugün itibarıyla Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısı 24 bin 288 olurken, sığınmacılar için, Hatay'ın Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı İlçesi'ne çadır kentler, Kilis'in Öncüpınar Gümrük Kapısı Hac Konaklama Tesisleri'nde konteynır kent kuruldu. Suriyelilerin akının devam etmesi üzerine bu kez Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri ile Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'ne çadır kent kuruldu. Hatay'a gelen Suriyeliler, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya gönderildi.

AKTRİS ANGELİNA JOLİE, SURİYELİLERİ ZİYARET ETTİ

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü aktris Angelina Jolie, 16 Haziran 2011'de Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki çadır kentti ziyaret etti. Sevgi gösterileriyle karşılanan Hollywood yıldızı, çadır kent içindeki sahra hastanesine geçip, buradaki yaralı ve hasta Suriyelilerle görüştü ardından da kamptakilerle oturup dertleşti. Ardından da Hatay'dan ayrıldı.

SURİYE'DE 4 TÜRK ÖLDÜ

Suriye'de yaşanan iç çatışmalar sırasında Türk vatandaşları Hayrettin Ayoğlu, Suhpi Ezer, Hasan Koçak ve Mustafa Üçtaş hayatını kaybetti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com