Kofi Annan'dan Suriye açıklaması!

Kofi Annan'dan Suriye açıklaması!
BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye toplantısı başladı.

Annan Cenevre'den yayımladığı açıklamasında, Suriye'de ender görünen bir şekilde şu an sakinlik yaşadığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Bu durum, çok uzun zamandır bu zalim ihtilaftan çok acı çeken Suriye halkının ihtiyaç duyduğu ferahlama ve umudu beraberinde getiriyor. Bu durum korunmalıdır. Tüm tarafların 6 maddelik planı tam olarak uygulama yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülük, planın hem askeri hükümlerini hem de siyasi bir sürece ilerleme taahhüdünü kapsamaktadır. Tüm Suriyeliler'den bu fırsatı kullanmalarını istiyorum."

Uluslararası toplumun bu süreci desteklemek için Suriye halkıyla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu da vurgulayan Annan, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Suriye'ye biran önce BM gözlemci misyonu gönderilmesi için onay vermesini isteyecek. Bu bizim Suriye halkının endişelerini ve isteklerini karşılayacak ciddi bir siyasi süreci başlatmak için hızla ilerlememizi sağlayacak" dedi.

Annan, "Bu tüm Suriyeliler için, yaraları sarma ve tüm vatandaşların, etnik ya da dini inançlarından bağımsız, eşit hak ve eşit fırsatlara sahip oldukları demokratik ve çoğulcu bir siyasi sisteme geçiş sürecini başlatma umuduyla biraraya gelme zamanıdır" ifadelerini kullandı.

Bu arada BMGK'nın Suriye'ye ilişkin danışma toplantısı başladı.

Basına kapalı yapılan toplantıda Annan, Suriye'deki son duruma ve barış planının uygulanmasına ilişkin olarak 15 üyeli BMGK'ya bilgi veriyor.

Toplantının ardından BMGK'nın dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice'ın basına bilgi vermesi bekleniyor. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com