Kök, Hisarcık'ta konferans verdi

Kök, Hisarcık'ta konferans verdi
Kütahya İl Müftü Yardımcısı Nihat Kök, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Hisarcık ilçesinde " Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku " konulu konferans verdi.

Kütahya İl Müftü Yardımcısı Nihat Kök, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Hisarcık ilçesinde " Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku " konulu konferans verdi.
İlçe Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonunda düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Örenköy İmamı Harun Cura’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim’in meali açıklandı. İlçe Müftüsü Mehmet Ceyhan’ın konuşmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “ Kardeşlik “ konulu sinevizyon gösterisi sunuldu.

Programda söz alan Kütahya İl Müftü Yardımcısı Nihat Kök, " Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku " konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Cenabı Hak tarafından kardeşlik önce elçiler arasında tesis edilmişti. Efendimiz (s.a.v ) şöyle buyurdu: “ peygamberler baba bir kardeştirler, anaları ayrıdır, dinleri birdir.” Onun için miraçta diğer peygamber tarafından Resulullah (SAV), “ Salih kardeş hoş geldin, Salih peygamber hoş geldin! “ denilerek karşılanıyordu. Resulullah (SAV ) bize hak dinin tebliğinde görevlendirilen elçilerin kardeşler olarak anılması gerektiğini öğretiyor. Sonra inananlar kardeş ilan edildi. Cenabı Hak, “ şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler. “ buyurunca, Resulullah (SAV) “ Ey Allah’ın kulları Allah’ın emrettiği şekilde kardeş olun. Müslüman müslümanın kardeşidir. “ Buyuruyor ve ilk uygulamasını da Mekkeli muhacirler ile Medineli ensarı kardeş ilan ederek hayata geçiriyordu. Bize de kardeşler arası ilişkilerin nasıl olması gerektiğini öğretiyordu. Müslüman Müslüman’a zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse, Allah da onun ihtiyacını görür. Kim, bir Müslüman’ı sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet Gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse Allah da onun Kıyamet Günü ayıbını örter. Her Müslüman’ın malı, kanı ve ırzı diğer Müslüman’a haramdır. Hasetleşmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sırt çevirmeyi. Bir Müslüman’ın kardeşine 3 günden fazla küsmesi helal olmaz. Mekkenin fethinde Efendimiz (s.a.v ) kendisini Mekke de yaşatmayan düşmanlarını bile affediyordu: “ Ey Kureyş! Size şimdi nasıl bir muamele yapacağımı sanıyorsunuz? Diye sordu. Mekkeliler hep bir ağızdan, “ Hayır umuyoruz. Sen kerim bir kardeş, alicenap bir kardeş oğlusun. “ diye cevap verdiler. Resul-i Ekrem (SAV), “Bende size Yusuf’un kardeşlerine söylediği gibi, “ Bu gün size geçmişten dolayı azarlama yok.” Diyorum. Haydi gidiniz, hepiniz serbestsiniz. “ buyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com