Kokusuna aldırmayın!

Kokusuna aldırmayın!
Uzmanlar soğanın birçok yararının olduğunu söyledi. Uzmanlara göre soğan, beyin ve kalp sağlığını geliştiriyor, kemik yoğunluğu ve sindirime yardımcı olduğu gibi kanser riskini de düşürüyor.
Kokusundan dolayı birçok insanın yemekten kaçındığı soğanın sayısız yararı olduğu belirtildi. Bilim insanları soğanın beyin ve kalp sağlığına iyi geldiği gibi kemiklerin güçlenmesi, sindirimin kolaylaşması ve hatta kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olduğu kaydedildi. 
 
Uzmanlar soğana acı bir koku veren sülfit içeren bileşikler olan alil sülfitlerin damarları koruduğunu belirtti. Soğanın ayrıca kas liflerinin ve vücut dokularının zarar görmesini engellediği ifade edildi. Öte yandan fareler üzerinde yapılan araştırmada soğanın antioksidan özelliği nedeniyle beyin dokularının zarar görmesini de engellediği ortaya çıktı.
 
Uzmanlar soğan sülfürü bileşiğinin ve antioksidan özelliği veren kersetinin kemik yoğunluğunu artırmada önemli payının olduğuna inanıyor. 2009'da yapılan bir araştırmada günlük olarak soğan yiyen kadınların kemik yoğunluğunun yemeyenlere göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştı. Düzenli olarak soğan yiyen yaşlı kadınların kemik kırılması vakalarına rastlaması yüzde 20 daha az olduğu ifade edilmişti. 
 
Fructo-oligosaccarides (FOS) adı verilen özel karbonhidrat yoluyla sindirime de yardımcı oluyor. FOS kötü bakterilerle savaşıyor ve ayrıca bağırsaktaki hareketlenmeye yardımcı olup sindirimi geliştiriyor. 
 
Çalışmada ayrıca düzenli olarak soğan tüketen insanların kalp hastalığına yakalanma riskinin düştüğü belirtildi. Ayrıca antioksaidan özelliği nedeniyle kanser hücrelerini engellediği kaydedildi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com