Kolesterol ilacında büyük risk

Kolesterol ilacında büyük risk
Kolesterol tedavisi için kullanılan ilacın yüksek dozda alınması halinde böbrek hastalığına sebep olduğu belirtildi. Uzmanlar yüksek riskin 40 mg ve üzerinde alan hastalar için geçerli olduğunu söyledi.

Uzmanlardan kolesterol hastalarının kullandığı ilaçlar için uyarı geldi.
 
Bu ilaçlardan yüksek dozda alınması halinde böbreklerin zarar görme riskinin yüksek olduğu belirtildi.
 
Yapılan araştırmada yüksek dozda kolesterol ilacı alan hastaların böbreklerinin zarar görme ve acile hastanelerde tedavi olma riski, düşük dozda alınanlara göre yüzde 34 daha yüksek olduğu kaydedildi.
 
Kolesterol tedavisinde kullanılan ilaç kardiyovasküler hastalık riskini düşürüyor. Ancak yüksek dozda alınması halinde böbreklere yan etkisi olduğu daha önceki araştırmalarda ortaya konmuştu. Kanadalı uzmanlar 1997 ila 2008 yılları arasında Kanada'da yedi eyalet ve İngiltere ile ABD'de yüksek dozda alanlarla düşük dozda alanların verilerini karşılaştırdı.
 
Kanada'da ilaçların etkilerini araştırma merkezinden 2 milyon kişinin kayıtlarını inceleyen uzamanlar, ortalama 68 yaşında olan hastaları analiz etti.
 
Rosuvastatin'i 10 mg ve daha yukarı dozda, Atorvastatin'i 20 mg ve daha yukarı dozda ve Simvastatin'i 40 mg ve daha yukarı dozda kullanımı yüksek tesir ve düşük tesir olarak olarak tanımlandı. İlk 120 günde yüksek tesirde alınan ilaçların yüzde 34 daha fazla hastanede yatacak derecede böbreklere zarar verdiği belirtildi.
 
Bu oranın hastalarda kronik hastalıklara yol açıp açmadığı henüz net değilken riskin tedavinin başlamasında sonraki iki yıl içinde arttığı ifade edildi. bmj.com adlı online tıp dergisinde yayınlanan makalede riskin azımsanmaması gerektiğine vurgu yapıldı.
 
Araştırmaya öncülük eden Vancouver'daki British Columbia Üniversitesi'nden Prof. Colin Dormuth kolestrol ilacının böbreklere nasıl zarar verdiğini öğrenmek için daha fazla açılmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com