Kolombiya'da yaklaşan devlet başkanlığı seçimi

Kolombiyada yaklaşan devlet başkanlığı seçimi
Uyuşturucu tacirlerinden rüşvet alındığı, casusluk ve e-postaların şifrelerinin kırıldığı suçlamaları, seçim yarışında ülkeyi daha da kutuplaştırdı

BOGOTA (AA) - Kolombiya’da pazar günü yapılacak devlet başkanlığı seçimi yarışında, adayların adlarının karıştığı uyuşturucu tacirlerinden rüşvet alındığı, casusluk ve e-postaların şifrelerinin kırıldığı suçlamaları, ülkeyi daha da kutuplaştırdı.

Adaylara yönelik suçlamalar, dikkatleri, seçimde kilit öneme sahip, ülkede yarım yüzyıldır süregelen iç savaşı sona erdirmek için Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış müzakerelerinden başka bir yöne çekerken, suçlamaların merkezindeki isimler, aralarındaki çekişme son dört yılda toplumda bölünmeye neden olan eski müttefikler Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve güçlü selefi Alvaro Uribe oldu. 

Güney Amerika’nın en iyi ekonomisinin yeni devlet başkanının kim olacağı merak edilirken, Santos, Uribe’nin ve güçlü rakibi Oscar Ivan Zuluaga’nın saldırılarıyla mücadele ediyor.

Anketler, diğer üç adayı geride bırakan Santos ve Zuluaga’nın oylarının başa baş olduğunu gösterirken, her ikisinin de ikinci turu engelleyecek yüzde 50’den fazla oy alması beklenmiyor.

Zuluaga’nın muhafazakar Demokratik Merkez hareketi, Santos’u, FARC ile 18 aydır sürdürülen barış müzakerelerinde yumuşak tutumundan ötürü eleştiriyor. Zuluaga, devlet başkanı seçilmesi halinde FARC’ın bir hafta içinde kalıcı ateşkes ilan ederek barışa bağlılığını kanıtlamasını talep edeceğini belirterek aksi takdirde Küba’daki müzakerelere son vereceği tehdidinde bulunuyor.

Son dönemde basında hemen hemen her gün çıkan tartışmalar ve bomba etkisi yaratan suçlamaların, Kolombiyaları bezdirdiği belirtiliyor.

Medyaya yansıyan bu amansız mücadele, Santos’un kampanya yöneticisi J.J. Rendon’ın, ülkenin en güçlü uyuşturucu tacirlerinden 12 milyon dolar rüşvet aldığı iddiasıyla başladı.

İddia, ABD’de cezaevinde bulunan uyuşturucu karteli patronunun, Kolombiyalı savcılara verdiği ve basına sızdırılan ifadeye dayandırılıyor.

Rendon, rüşvet aldığını reddederken, bu davada aracılık yaptığını kabul etmiş ve olayın ortaya çıkmasından hemen sonra istifa etmişti.

Bundan iki gün sonra yetkililer, Zuluaga’nın kampanyası için çalışan bir bilgisayar uzmanını, FARC müzakerecilerinin ve Santos’un e-posta şifrelerini kırmak suçlamasıyla tutukladı.

Zuluaga, uzmanın tutuklanmasına tepki gösterirken, Alvaro Uribe herhangi bir kanıt sunmadan, J.J. Rendon’u, Santos’un 2010 yılındaki seçim kampanyasına, uyuşturucu tacirlerinin ödemelerinden 2 milyon dolar aktarmakla suçladı.

Geçen hafta sonu, cep telefonuyla gizlice çekilen bir görüntü suları iyice bulandırdı.

Videoda, şifre kırıcı uzmanın, barış müzakerelerine desteği sabote etmek için yasa dışı olarak toplanan istihbaratın kullanılmasına yönelik stratejiyi ana hatlarıyla anlatırken Zuluaga’nın dikkatlice dinlediği görülüyor.

Devlet başkanı adaylarından, Uribe yönetiminde savunma bakanı olan Marta Lucia Ramirez, hem Zuluaga hem de Santos’un “ne pahasına olursa olsun kazanmaya çalıştıklarını ve bunun, ülkeye zarar verdiğini, Kolombiyalıların siyasi liderlerine ve kurumlara olan güvenini yıktığını” yorumunu yaptı.

Santos ve Zuluaga arasındaki çekişme, perşembe gecesi yapılan ilk adaylar tartışmasına da damgasını vurdu.

Tartışmada Santos’un, seçilmesi halinde Zuluaga’nın Uribe’nin “kuklası” olacağı yorumuna öfkelenen Zuluaga’dan sert bir karşılık geldi. Zuluaga, “Bana saygı göstermek zorundasın. Devlet başkanıyım diye bunu söyleyebileceğini sanma” derken, Santos buna “Sakinleş. Patronunun kötü huylarını edinme” yanıtını verdi.

Bogota’daki Rosario Üniversitesi’nden siyasi analist Vicente Torrijos, karşılıklı suçlamaların, seçim sonucunu değiştirmesinin beklenmediğini ifade ederek, skandalın, seçmen tercihlerini güçlendiren paradoksal etki yarattığı savundu.

Kolombiya’nın zengin ailelerinden birinden gelen Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, özellikle ekonomik yükselişten daha az faydalanan yoksul kesimin neredeyse hiç ilgisini çekmezken, Zuluaga’nın da yaygın biçimde Uribe’nin emri altında olduğu düşünülüyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com