Kolon kanserinden korunmak için lifli gıda!

Kolon kanserinden korunmak için lifli gıda!
Nejat Gülgör, bu kanserden korunmak ve erken teşhis için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nejat Gülgör, kalın bağırsak (kolon) kanserinin, mide bağırsak sisteminde en sık görülen kanserleri olduğunu ve Batı ülkelerinde yaşam boyu bu kansere yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 6 olduğunu söyledi.

Op. Dr. Nejat Gülgör, Bağırsak kanserlerinin esas nedenin bilinmemekle birlikte, risk faktörlerinin ortaya konularak nedenler ve korunma ile ilgili birçok çalışma yapılrığını söyledi. Gülgör, "Kalın barsak kanseri sanayileşmiş ülkelerde daha sık görülür. Yağlı, yüksek kalorili ve posa içermeyen gıdalarla beslenme risk olarak kabul edilmektedir. Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte lifli gıdaların tüketilmesi bağırsaktaki zehirli maddeleri seyreltmek ve kolon kanserinden korunmak açısından önemli olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca brokoli gibi sebzelerde olan ve kanserojen etkenleri yok eden bazı maddelerin koruyucu olduğu ileri sürülmektedir" dedi.

ASPİRİN VE BENZERİ İLAÇLAR FAYDALI OLABİLİR

Kalsiyumun kalın barsak kanserinden korunmada faydası olduğunu belirten çalışmalar olması nedeniyle, kalsiyumdan zengin süt, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesinin faydalı olabileceğini belirten Gülgör, ayrıca tartışmalı olmakla birlikte A, C,E vitaminlerinin ve çinkonun kansere karşı koruyucu olabileceğinin öne sürüldüğünü belirtti. Op. Dr. Nejat Gülgör, "Yine kesin olmamakla birlikte aspirin ve benzeri bazı ilaçların kanser ve kansere neden olan poliplerden korunmak için faydalı olabileceği iddia edilmektedir. Düzenli spor yapılmasının da, kansere karşı koruyucu olabileceği ileri sürülmektedir" dedi.

AKRABALARDA VARSA RİSK DAHA DA YÜKSEK

"Alkol ve sigara"nın da içilen miktar ve yıla bağlı olarak polip ve kanser gelişimini arttırdığına ait çalışmalar bulunduğunu aktaran Op.Dr. Gülgör, bazı çalışmalarda "demir" ilacı alan kişilerin beraberinde "alkol" almasının kanser artışına yol açabileceğini söyledi.
Akrabalarında kolon kanseri bulunan kişilerin bu kansere yakalanma risklerinin, diğer kişilere göre 2 ile 4 kat fazla olduğunu kaydeden Gülgör, bu nedenle, akrabalarında bağırsak kanseri olanların çok daha dikkatli olması gerektiğini ve ayrıca Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı olan kişilerin kanser gelişimi açısından yüksek riskli olması nedeniyle düzenli kontrollerinin yapılması gerektiğinin önemi belirtti.

Kolon kanserlerinin genellikle bağırsakta oluşan poliplerin sebep olması nedeniyle, bu poliplerin kansere dönüşmeden önce tespit edilebilmesi ve çıkarılmasının önemine değinen Op. Dr. Nejat Gülgör, "Bu nedenle hiçbir şikayet olmasa bile 50 yaşından sonra mutlaka bağırsak taramalarının yapılması, bunun içinde her yıl "dışkıda gizli kan" taraması 5 yılda bir "kolonoskopi" ile inceleme önerilmektedir" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com