Kolonya ile temizlik olmaz

Kolonya ile temizlik olmaz
Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmenin doğru olmadığını belirten uzmanlar, "Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz" dedi.

Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmenin doğru olmadığını belirten uzmanlar, 'Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz' dedi.
Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmenin doğru olmadığını belirten uzmanlar, 'Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz' dedi.
Sanılanın aksine kolonyanın bir temizleme ürünü olmadığını söyleyen uzmanlar yaptığı açıklamada, kolonya yapımında kullanılan 80 derece alkolün, bakterileri temizleme konusunda yetersiz olduğunu kaydetti. Uzmanlar, 'Bazı kişiler özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sabunlamak yerine kolonya ile mikropları öldüreceğine inanıyor. Bu son derece yanlış' ifadelerini kullandı
Uzmanlar, hoş kokusu ile bir kozmetik ürün olarak algılanması gereken kolonyanın, kirli ellere sürüldüğünde bakterilerin cilde yapışmasına neden olduğunu belirtti. El yüzeyine iyice yapışan bakterilerin temas ile kişiden kişiye geçtiğini bildiren uzmanlar, şunları söyledi:
'Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz. Kolonya cildi kurutur, özellikle hassas ciltlerde terleme olmasını engeller ve ciltte bakterilere karşı savunma mekanizmalarının çalışmasını önler. Bu nedenle kolonya yerine su ve sabunu tercih etmeliyiz. Yalnız başına su bile, bakterilerin miktarını azalttığı için kolonyadan daha etkilidir'.
Uzmanlar, mikrop kapmasını engellemek amacıyla yaraların üzerine kolonya dökülmesinin de yanlış olduğunu vurgulayarak, 'Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmek doğru değil. Yaraya dökülen kolonya mikrobu önlemez, aksine yarının derinleşmesine ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olur' diye konuştu.
Uzmanlar, ikram edilecek kolonyanın da dikkatli seçilmesini istedi. Kolonya yapımında etil alkol kullanılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, metil alkolden üretilen kolonyanın sağlık açısından son derece tehlikeli olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanlığı'nca onaylanmış, uygun koşullarda üretilmiş ve kapalı ambalajlardaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 'Özellikle açıkta satılan kolonyalar sağlık için son derece tehlikeli. Standartlara uygun olmayan ürünler, görme kaybına, ciltle temas halinde ise alerji ve egzama gibi birçok rahatsızlığa yol açarlar' açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com