“Komisyon yasayı bilmiyor mu?”

“Komisyon yasayı bilmiyor mu?”
Mehmet Yakup Yılmaz, bugünkü yazısının bir bölümünde Kozmik Oda’da gerçekleşen aramanın yasaya uygun olduğunu anlatıyor ve “Komisyon üyeleri yasayı bilmiyor mu?” diye soruyor.

Mehmet Yakup Yılmaz, Hürriyet gazetesindeki yazısının bir bölümünü kozmik oda aramasının yasalara uygun yapıldığıyla ilgili İlker Başbuğ’dan aldığı notu paylaşıyor.
 
İşte Yılmaz’ın o yazısından  bir bölüm:
 
TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun raporunda, Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla ‘kozmik oda’da yapılan araştırmada yargıca not tutmanın dışında bir olanak sağlanmamasına da dikkat çekilmiş ve kozmik odaların sivil denetime açılması istenmişti. Komisyona göre bazı faili meçhul cinayetlerin izlerine kozmik odalarda böyle bir inceleme yapılırsa ulaşılabilecekti.
 
“Terör örgütü yöneticisi olduğu” iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’dan bununla ilgili bir not aldım.
 
Başbuğ, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 125. maddesini hatırlatıyor. Madde şöyle:
 
 “Devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgeler, ancak mahkeme hâkimi veya heyeti tarafından incelenebilir. Bu belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte olan bilgiler, hâkim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa kaydettirilir.”
 
Başbuğ, kozmik odanın aranmasında bu yasa hükmüne uyulduğuna işaret ediyor. Soruşturulan suç Bülent Arınç’a suikast yapılacağı iddiasıydı. Yargıç da arama yaptı ve bazı notlar aldığı daha sonra açıklandı. O notlarda iddiayı kanıtlayan bir unsur bulunmamış olmalı ki konuyla ilgili bir dava da açılmadı. Eğer böyle bir kanıt bulunmuş olsaydı dava açılmış olurdu.
 
Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer de “internet andıcı” davasında benzer bir uygulamaya dikkat çekiyor.
 
“Dava başladığında Milli Güvenlik Kurulu’ndan bir belgeye dayalı olarak işlem yapıldığı ileri sürüldü ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ilgili evrakı MGK’dan istedi. MGK Hukuk Müşavirliği personeli mahkemeye gelerek evrakı heyete gösterdi, belgeden bir örnek verilmedi. Mahkeme inceleme sonrası davayla ilgili bölümü için tutanak tutarak dosyaya aldı, belgenin aslı örneği alınmaksızın MGK Hukuk Müşavirliği personeline iade edildi.”
 
Yani TBMM Komisyonu, Meclis tarafından çıkarılmış bir yasanın nasıl uygulanmakta olduğuna ilişkin bir bilgiye sahip değilmiş gibi görünüyor. (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22028505.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com