Komisyonda 12 saat konuştu

Komisyonda 12 saat konuştu
TBMM Milli Eğitim Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin görüşmeleri sırasında CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 12 saat konuştu.

Özkoç, dün saat 15.20'de başladığı konuşmasını, bugün saat 03.20'de tamamladı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelerde, teklifin 1. maddesi kabul edildi.

CHP'li Özkoç, toplantının başlangıcında, teklifin geri çekilmesini, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla yeniden ele alınmasını, aksi halde söz sırası kendine geldiğini 12 saat konuşacağını söyledi.

İsteği kabul edilmeyen Özkoç, konuşmasına dün saat 15.20'de başladı. Eğitim sistemine ilişkin Avrupa ülkelerinden örnekler veren Özkoç, konuşmasında çok sayıda sivil toplum kuruluşunun, kanun teklifi ile ilgili görüş ve önerilerinin yer aldığı raporları ve eğitimle ilgili dokümanları okudu.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, CHP'li milletvekillerinin, yemek arası verilmesi talebine karşı, hatibin sözlerini tamamlamadan böyle bir ara veremeyeceğini söyledi.

Bir süre sonra CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, elinde hamburgerlerle salona gelerek, arkadaşlarına ikram etmek istediğini söyledi. Hatibin konuşmasını sürdürdüğü gerekçesiyle talebi kabul edilmeyen İnce, ''O zaman bundan sonra hiçbir komisyonda hiçbir şey ikram edilemez'' dedi. Bazı milletvekilleri salondan çıkarak, Özkoç ise Avcı'nın toplantıya verdiği kısa arada salondan ayrılarak hamburgerini yedi.
Özkoç, 10'uncu saatin ardından konuşmasına ayakta devam etti. Özkoç'un konuşma süresi 12 saate yaklaşırken, Komisyon Başkanı Avcı hatırlatmada bulundu. Özkoç ise söz talep ederken ''12 saat'' değil, ''en az 12 saat'' dediğini belirterek, konuşmasını sürdürmek istediğini söyledi. Bunun üzerine Avcı, toplantıya ara verdi. Avcı daha sonra, yarın devam edecek olan toplantıda, önceden talepte bulunan diğer milletvekillerinin de söz haklarının saklı kalacağını belirtti. Yapılan oylamada teklifin birinci maddesinin kabul edilmesinin ardından Avcı, bugün saat 15.30'da toplanmak üzere komisyon toplantısını bitirdi. Böylece, dün saat 11.00'da başlayan toplantı, bugün saat 04.00'da tamamlanmış oldu.

"AMACIM ŞOV YAPMAK DEĞİL"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkoç, amacının şov yapmak değil, kanun teklifinin, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bir kez daha ele alınmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bu kadar uzun bir konuşma yapmayı planlamadığını, bu durumun komisyonda geliştiğini belirten Özkoç, konuşması süresince herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını ifade etti. Özkoç, konuşma boyunca, her biri en az 100 sayfadan oluşan 20 raporu okuduğunu tahmin ettiğini dile getirdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com