Komisyon’da "eşcinsellik" tartışması

Komisyon’da "eşcinsellik" tartışması
Yeni Anayasa’nın yazımı “cinsel yönelim”e kilitlendi. Komisyon üyeleri arasında “Çocuğum eşcinsel olsa ne yaparım?” tartışması yaşandı. AKP’li üye “Çocuğum eşcinsel olsa doktora götürürüm” dedi.

Yeni Anayasa’nın “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümünün ilk iki maddesinin yazımını tamamlayan TBMM Uzlaşma Komisyonu, eşitlik ve ayrımcılık yasağını düzenleyen 3. maddede ortaya çıkan “cinsel yönelim, cinsel kimlik ve etnik köken” krizini yaklaşık 1 haftadır aşamadı. Geçtiğimiz hafta önce alt komisyon, ardından üst komisyonda ele alınan, uzlaşma sağlanamayınca yeniden alt komisyona havale edilen “cinsel yönelim” krizinde, alt komisyonun önceki günkü son toplantısında da yine görüş birliği sağlanamadı. Bugün sözkonusu madde tüm üyelerin katılımıyla gerçekleştirilecek üst komisyon toplantısında yeniden müzakereye açılacak. Uzlaşma yine sağlanamazsa yazım çalışmalarının bloke olmaması için bu madde bölüm sonunda değerlendirilmek üzere “rafa” kaldırılacak.

Komisyon üyeleri arasında ilginç ve hararetli tartışmalar da yaşandı. BDP madde metninde ayrımcılık yasağı ifade edilirken “cinsel yönelim, cinsel kimlik” vurgusunun açıkça yapılmasını istedi. CHP de, “Cinsel tercihi farklı bireyler toplumdan koparılıyor. Kendilerine ev dahi verilmiyor. En temel haklarını dahi kullanamaz hale geliyorlar” görüşüyle BDP’ye destek verdi. AKP'li üyeler ise, “Bu maddenin ilk fıkrasında zaten herkesin hukuk önünde eşitliğini vurguluyoruz. İlk fıkra bu kadar açıkken, devam eden fıkralarda tek tek ayrımcılık yapılabilecek kavramları vurgulamaya gerek yok. O zaman toplumun her kesiminin taleplerini buraya koymak gerekir. Örneğin kılık kıyafetle ilgili talepler var. Ama tüm kesimlerin isteklerini, bu kavramları detaylı bir şekilde buraya koyarsak da bu yaptığımız anayasa olmaz” görüşünü dile getirerek, talebe karşı çıktılar.

Bunun üzerine BDP’li üyelerden, “Zaten şu anda toplumda eşcinseller olağan şüpheliler kabul ediliyor. Polis eşcinsel yakalamayı bonus sayıyor. Siz de bu tavrınızla eşcinselleri, transeksüelleri seks işçiliğine mahkum ediyorsunuz” çıkışı geldi. AKP'li üyelerin “Genel ahlaka, aile yapısı ve neslin korunmasına, toplumsal değerlere ters bir kavramı anayasaya koyamayız” sözleriyle tavırlarını sürdürmeleri üzerine ise komisyonda ilginç bir diyalog yaşandı.

‘Hastalık değil’

AKP'li bir üyenin “Benim çocuğum ‘Eşcinselim’ diye gelse, onu doktora götürürüm” sözlerine, BDP’li üye “Eşcinselliğin bir hastalık olmadığını dünya biliyor. Benim çocuğum bana ‘eşcinselim’ diye gelse, böyle yaşamaya karar verdiğini söylese ben onun önündeki engelleri bertaraf etmek, hayatını kolaylaştırmak için çaba harcarım” karşılığını verdi. MHP de AKP gibi “cinsel yönelim” kavramının madde metninde açıkça ifade edilmesine karşı çıkınca bu konunun yeniden üst komisyonda ele alınması görüşü benimsendi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com