Komisyon'daki kavgada gazeteciler de yaralandı

Komisyon'daki kavgada gazeteciler de yaralandı
Parlamento Muhabirleri Derneği, Meclis Milli Eğitim Komisyonunda gazetecilerin şiddete uğramasıyla ilgili açıklama yaptı.

Dernek,  "Gazeteciler, yüce parlamento çatısı altında halk adına siyasetçiye ayna tutmaktadır. 90 yıldır kesintisiz tutulan bu ayna herkese lazımdır ve asla kırılmamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Parlamento Muhabirleri Derneği, Meclis Milli Eğitim Komisyonunda gazetecilerin şiddete uğramasıyla ilgili, "Gazeteciler, yüce parlamento çatısı altında halk adına siyasetçiye ayna tutmaktadır. 90 yıldır kesintisiz tutulan bu ayna herkese lazımdır ve asla kırılmamalıdır" açıklaması yaptı.

PMD, TBMM Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu'nda 4+4+4 eğitim modeli teklifi görüşmeleri sırasında yaşanan arbedede şiddete uğrayan gazetecilerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Komisyon Başkanı Nabi Avcı’nın, başlangıçta görüntü alan kameramanları dışarıya davet ettiği, ancak salondaki iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında yaşanan arbede nedeniyle bunun mümkün olmadığının ifade edildiği açıklamada yaşanan olay şöyle anlatıldı:

“Kapıların tutulu olması ve fiziki imkansızlıklar nedeniyle kameramanlar salonu terk etmekte güçlük çekmişlerdir. Kargaşada bazı kameramanlar milletvekilleri tarafından tartaklanmış, TV 8 kameramanı Ufuk Karagül başından yaralanmıştır. Karagül olayın ardından mide bulantısı gerekçesiyle hastaneye başvurmuş ve tedavi görmüştür. Komisyon Başkanı Sayın Nabi Avcı da olay sonrası düzenlediği basın toplantısında 'Özelikle kameraman arkadaşlarımızı salimen dışarıya almaya çalıştık' açıklamasını yapmıştır. Olaylar sırasında İçtüzük hükümlerine aykırı biçimde bazı milletvekilleri de parlamento muhabirlerini komisyon salonundan çıkartmaya kalkışmıştır.”

"GAZETECİ SUSTURARAK GERÇEĞİN ÜZERİ ÖRTÜLEMEZ"

Parlamento muhabirlerinin, TBMM Basın ve Yayın Mensuplarının Çalışmaları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde görev yaptığı hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

“Parlamento muhabirleri, kameramanlar ve foto muhabirleri; Meclis'te kendilerine çizilen bu çerçeve içinde, sokaktaki insan adına "denetim görevi" yapmaktadır. Toplumun "gözü, kulağı, sesi" olmaya çalışmakta ve halkın bilgi edinme hakkı için mücadele vermektedir. Bunu yaparken de yansız ve objektif olmaya özen göstermektedir. Unutulmamalıdır ki, gazetecilerin olmadığı, özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp, sansürlendiği toplumlarda, demokrasiden söz edilemez...

Gazeteciler, yüce parlamento çatısı altında halk adına siyasetçiye ayna tutmaktadır. 90 yıldır kesintisiz tutulan bu ayna herkese lazımdır ve asla kırılmamalıdır. Gazetecilerin yazdıklarından, görüntülerinden rahatsız olanlar bilmelidirler ki; kaba kuvvetle bunu engelleyemezler. Gazeteci susturarak, gerçeğin üzeri örtülemez. Ve gazetecisi susturulmuş bir toplum kör, sağır ve dilsiz demektir.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com