Komisyondan "kürtaj yasağı" tepkisi

Komisyondan "kürtaj yasağı" tepkisi
CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu ile TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, ''anne ölümlerini artıracak olan kürtaj yasağının, TBMM'nin kabul ettiği uluslararası sözleşmelere aykırı'' olduğunu belirtti.

CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu ile TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, ''üreme sağlığı ve kürtaj tartışmaları'' konusunda, uzmanlarla gerçekleştirdiği toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Doğurganlık hakkının, bireylerin, ailelerin, özellikle de kadınların özgürce kullanacakları bir insan hakkı olduğu ifade edilen ortak açıklamada, güvenli olmayan düşüğün, kadın sağlığı açısından tehlikesine işaret edildi. Dünyada anne ölümlerinin yüzde 13'ünün nedeninin güvenli olmayan düşükler olduğu belirtilen açıklamada, Nüfus Planlaması Yasası'nın, ''darbe'', ''oldu bitti'' yasası değil, 13 yıllık bilimsel çalışmanın sonucunda ortaya çıktığı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İsteğe bağlı düşüğe olan ihtiyacın etkili şekilde azaltılabilmesi için danışmanlık dahil aile planlaması ve üreme sağlığı hizmetlerinin tümü, herkes tarafından erişebilir şekilde genel sağlık sigortası kapsamına alınmalıdır. Dünyada yüzde 50'den fazla ülkede uygulanan tıbbi düşük yöntemi, Türkiye'de kadınlara standart üreme sağlığı hizmetleri içinde bir seçenek olarak sunulmalıdır.

Anne sağlığı ve kürtaj konusunda bilimin geldiği nokta, kürtaj yasağının kadın sağlığı açısından ciddi riskler barındırdığıdır. Anne ölümlerini artıracak olan kürtaj yasağı, TBMM'nin kabul ettiği uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Çünkü kadınların kendi bedenleri üzerindeki tasarruf haklarının elinden alınması, temel insan haklarına aykırıdır. Hamile bir kadının annelik duyguları her şeyin üzerindedir. Buna rağmen kadın doğurmak istemiyorsa, gerekçesinin haklı ve ciddi olup olmadığı tartışması kabul edilemez. Bunun tartışmaya açılması, kadının bu hakkının elinden alınmaya çalışması zulümdür.'' (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com