Komplo İddialarını Yalanladı!

Komplo İddialarını Yalanladı!
Ahmet Mete Işıkara, Marmara depreminde komplo iddialarına açıklık getirdi..

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos 1999’daki Marmara depremine İsrail ve ABD’lilerin Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yaptığı patlatmanın neden olduğu yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Türk Kızılay’ı tarafından yürütülen ‘Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’ kapsamında Rize’ye gelen Işıkara, Rize Ticaret Borsası’ndan düzenlediği basın toplantısında 17 Ağustos depreminden sonra inanılmaz söylenti ve komplo teorilerinin ortaya çıktığını hatırlattı.

ECEVİT ARADI, SORDU

Işıkara, “Sözde İsrail gelmiş, Kuzey Anadolu fay hattında patlatma yapmış, ondan dolayı böyle büyük bir deprem olmuş. Bir diğer söylenti de, ABD’lilerin California’daki fay hattı Kuzey Anadolu fay hattı benzer olduğu için, Kuzey Anadolu fay hattında bir test yapalım da nasıl sonuçlanır şeklinde. Her ikisi de inanılmaz söylentilerdi. Böyle şey olur mu? Bu söylentiler uzun zaman sürdü. Elimden geldiği kadar o dönemde bu söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini söyledim. Bu bir süre daha tekrarlanınca dönemin Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit beni arayarak, ‘Nedir bu hocam?’ diye sordu. Ben de kendisine bunları hiç kaale almamasını söyledim, ‘Bunlar gayri ciddi söylentilerdir’ dedim. Bu tür söylentiler dönem dönem çıkıyor ve alevleniyor. Buradan topluma mesajım bu tür söylentilere itibar edilmemesidir. Deprem bir doğa olayıdır. Kökeni arz içindedir. Dolayısıyla yapay deprem diye bir kavram yoktur. Yalnız nükleer denemelerin yapıldığı yerlerde yapay deprem olabilir. Bunun dışında yapay deprem olayı yoktur. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor” dedi.

65 OKUL MÜDÜRÜ SORUNLU BİNALARI SAKLADI

Dönemin Başbakan’ı Bülent Ecevit ile üç kez görüştüğünü ifade eden Işıkara, yaptığı bir deprem uyarısı sonrası Ecevit’in kendisini aradığını belirterek şunları söyledi:
“20 Ağustos sabahı makamıma gittiğimde ilk telefon rahmetli Ecevit’ten geldi. Bana, ‘Hocam, uyarı ile siz çok doğru iş yaptınız. Bu konuda arkanızdayım. Bu konuda benzer uyarılar olursa söyleyin, ben açıklarım’ diye desteği oldu. Ecevit’le bir diğer görüşmemiz ise Marmara depremi sonrası yaşanan artçı bir sarsıntı sonrası oldu. Okulların açılma dönemiydi ve bana ‘ne yapalım?’ dedi. Ben de kendisinden okulların bir süre kapalı kalması ve özellikle İstanbul’daki okulların bir daha gözden geçirilmesi konusunda talimat vermesini istedim. İstanbul’da okullar 15 gün tatil edildi. Bu sürede yapılan araştırmada İstanbul’daki 65 okulun deprem açısından çok mahsurlu olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Bunu kim saklıyor biliyor musunuz? O dönemin okul müdürleri. Böyle şey olur mu? Orada evlatlarımız okuyor. 65 okulu düşünün kaç öğrenci demektir. Bu saklanıyor. İstanbul’da okullar 15 gün belki geç başladı ama 65 okulunda bu şekilde gerçeği ortaya çıktı.”

KOMPLO TEORİLERİ BİTMEDİ

Işıkara, “Yine bu komplo teorileri bitmedi. Gölcük’ten Adapazarı’na doğru kaydı. Gülüyorum. Çünkü komplo teorilerini çok seviyoruz. Bu konuda da Ecevit’le üçüncü görüşmemizi yaptık. Bu tarz söylentilere itibar etmeyelim. O dönemde sürekli beraber çalıştık. Hakikaten çok hassas dönemdi. Elimizden gelen çabayı gösterdik” diyerek sözlerini noktaladı.

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com