Komşu illere göre suyumuz neden pahalı?!

Komşu illere göre suyumuz neden pahalı?!
TÜKETİCİLER BİRLİĞİ ŞUBE BAŞKANI ALİ İHSAN NAZLI, KÜTAHYALILAR'IN, ÇEVRE İLLERE GÖRE SUYU YÜZDE 50 İLE 200 ARASINDA DAHA PAHALI TÜKETTİĞİNİ SÖYLEDİ. NAZLI, "KÜTAHYA BELEDİYESİ YÖNETİMİ, SU İŞLERİNİ TİCARİ BİR ŞİR ŞİRKET GİBİ GÖRÜYOR. BAŞKAN İÇA VE EKİBİ

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ ŞUBE BAŞKANI ALİ İHSAN NAZLI, KÜTAHYALILAR'IN, ÇEVRE İLLERE GÖRE SUYU YÜZDE 50 İLE 200 ARASINDA DAHA PAHALI TÜKETTİĞİNİ SÖYLEDİ. NAZLI, 'KÜTAHYA BELEDİYESİ YÖNETİMİ, SU İŞLERİNİ TİCARİ BİR ŞİR ŞİRKET GİBİ GÖRÜYOR. BAŞKAN İÇA VE EKİBİ BUNU YAPACAĞINA, ÖNCE KAÇAK SU KULLANIMINI ÖNLEMELİ' DEDİ.

Tüketiciler Birliği Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, Kütahyalılar'ın, komşu şehirlere göre, suyu yüzde 50 ile 200 arasında daha pahalı tükettiğini söyledi.
Mevcut belediye yönetiminin Su İşleri Müdürlüğü'nü ticari bir şirket gibi gördüğünü ifade eden Nazlı, AK Partili Başkan Mustafa İça ve ekibine su fiyatlarını artırmak yerine kaçakları önlemeleri tavsiyesinde bulundu.
Kütahya'nın yeraltı suyu bakımından zengin bir il olduğunu dile getiren Ali İhsan Nazlı, 'Kütahya'da yer altı suyu yerine porsuk kaynak suyunun kullanılmasına karşın, Tavşanlı ilçemizde su kaçağı yüzde elli olduğu halde, su fiyatlarının Kütahya'dan daha düşük olması son derece düşündürücüdür. Afyonkarahisar ilimizde, 0-50 m3 harcanması karşılığında 1.80 TL iken, Kütahya'da 31-50 m3 su fiyatı 2.30 Türk Lirası'dır.
Derneğimizin yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda Porsuk Deresi'nden yüzde 80 cazibe yoluyla gelmesi mümkünken, pompalama sistemiyle yapılması maliyeti artırmaktadır. 1 Temmuz 2009 tarihi itibariyle Eskişehir ilimizde tahakkuk yapılacak olan su tarifeleri Mesken, hayır kurumu, dernek ve vakıf abonelerine m3 bedeli KDV dahil 1.61 TL iken, ilimizde sadece mesken ve lojmanlarda 1.45 TL'den 3.00 TL'ye kadar verilmektedir.Derneğimizin yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda porsuk deresinden yüz 80 cazibe yoluyla gelmesi mümkünken, pompalama sistemiyle yapılması maliyeti artırmaktadır.
Su fiyatlarında çift kademeden tek kademeye geçildiği, m3 KDV hariç 1.00 lira, Yeni mahalle ve yoksul mahalleler de ise 80. kuruş, hatta 60 ve 50 kuruşa kadar vermektedirler. Ancak ilimizde ise kademe sistemi getirilerek KDV dahil 1.45 TL ile 3.00 TL arasında faturalanmaktadır.
Bu fiyatlar Kütahya'da belediyecilik hizmetinin zafiyeti ve yanlışlarını ortaya koymaktadır. Belediyelerin görevi halkına en iyi hizmeti vermek, halkını en uygun en ekonomik şekilde hizmetlerden yararlandırmak olması gerektiği halde, mevcut yönetim adeta ticari bir şirket gibi, kar gütme arzusu ile bunun aksini yapmaktadır.
Kütahya Belediyesi, su fiyatlarını yüksek tutacağı yerde kaçak su kullanımını önlemek için çalışmalar yapmalıdır. Dünyanın her yerinde yaşanan küresel ekonomik krize paralel olarak ilimizde işsizlik oranı ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak bu yanlıştan derhal dönülmelidir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com