''Komşu Kollama'' projesi başladı

''Komşu Kollama'' projesi başladı
Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, vatandaşlara komşularını tanıma ve onlarla ilişkilerini güçlendirme çağrısı yaparak, önlenebilir suçlara karşı önlem alınması amacıyla ''Komşu Kollama'' projesini başlattı.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, vatandaşlara komşularını tanıma ve onlarla ilişkilerini güçlendirme çağrısı yaparak, önlenebilir suçlara karşı önlem alınması amacıyla ''Komşu Kollama'' projesini başlattı.

KÜTAHYA - Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, vatandaşlara komşularını tanıma ve onlarla ilişkilerini güçlendirme çağrısı yaparak, önlenebilir suçlara karşı önlem alınması amacıyla ''Komşu Kollama'' projesini başlattı.
Komşu Kollama Projesi'nin vatandaşlara duyurulması için Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğince bastırılan ve ''Komşuna sahip çık ki o da sana sahip çıksın'' yazısı bulunan afişler, kentin işlek meydan, cadde, sokakları ile site ve apartmanların girişlerine asıldı.
Bu projenin bireyler, komşular ve siteler arası kötü, art niyetli kişilere karşı karşılıklı dayanışma ve iş birliği sonucu verim almak için yapılan bir güvenlik sistemi olduğu belirtilen afişlerde, şöyle denildi:
''Bu sistemde amaç, bireylerin etrafında olup biten olaylara kayıtsız kalmasını önlemek ve site veya apartmanda daha güçlü bir komşuluk ilişkisi sağlamaktır. Tüm önlenebilir suçlara karşı birlikte tedbir alalım. Komşularımızla tanışalım, komşuluk ilişkilerimizi güçlendirelim. Daha huzurlu ve güvenli bir kentte yaşama şansını elde edelim.''
Apartman ve sitelerde yaşayanlara dağıtılan broşürlerde ise evden hırsızlık olaylarıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı.
Proje kapsamında site ve apartman girişlerine yapıştırılan yazılarla vatandaşlar hırsızlara karşı uyarıldı, kimliğinden emin olmadıkları kişilere kapıları açmamaları gerektiği ifade edildi.
DOLANDIRICILIK OLAYLARINA KARŞI BROŞÜRLÜ UYARI
Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, kentin kalabalık meydan, cadde ve sokaklarıyla iş yerleri ve evlerde broşürler dağıtarak, vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.
 Broşürlerde dolandırıcılık, ''kişilerin iyi niyetlerinin kötüye kullanılması yoluyla aldatılması sonucu mal, değerli eşya ya da paralarının alınması'' olarak tanımlandı.
Son dönemde özellikle değeri düşük paralar ve büyü bozma bahanesiyle evlere girilip dolandırıcılık yapıldığına işaret edilen broşürde, şu ifadelere yer verildi:
 ''Değeri düşük para kullanılarak yapılan dolandırıcılıkta genellikle Güney Amerika ülkelerine ait bol sıfırlı banknotlar aldatma aracı olarak kullanılmaktadır. Önceden yaptıkları çalışmalarda ev ya da iş yerini kiralayan kişiler hakkında bilgi toplayan dolandırıcılar, kiralama, kira, depozito, borç ödeme veya para bozdurma gibi bahanelerle ellerindeki değeri düşük veya sahte banknotları vatandaşlarımıza vermektedirler. Verdikleri paranın vermeleri gereken paranın bedelinden daha fazla olduğuna inanan vatandaşları ikna eden dolandırıcılar, vatandaşlardan para üstü olarak ellerindeki lira, dolar ve avroları almaktadırlar.''
Broşürlerde, cep telefonlarını arayan dolandırıcıların kendilerini polis, asker, hakim veya savcı olarak tanıtıp verecekleri cep telefonu numarasına kontör yüklemesini istediği bildirilerek, vatandaşların bu tür durumlarla karşılaştıklarında 155 Polis İmdat Hattını aramaları gerektiği kaydedildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com