Komşu Okul Kapatıyor

Komşu Okul Kapatıyor
Kriz nedeniyle tasarruf önlemlerini artıran Yunanistan şimdi de okulları kapatıyor. Ülkede öğrenci sayısı az olan 1.933 okul birleştirilerek sayı 877'ye düşürülecek

Yunanistan'da ekonomik kriz sonrasında eğitim alanındaki giderleri azaltarak eğitim standartlarının iyileştirilmesine yönelik olarak ülke genelinde 1056 okulun kapatılması kararlaştırıldı. Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 2011-2012 eğitim yılı için geçerli olmak üzere, ülke genelinde birinci ve ikinci derecedeki az sayıda öğrencisi bulunan 1933 okulun birleştirilerek 877 yeni okul oluşturulmasının kararlaştırıldığı" bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Okulları ve güçleri birleştirip, 'birlikten güç doğar' ilkesini yaşama geçirerek, her yerde ve herkese daha iyi okul olması için eğitim dinamiğini birleştiriyoruz" sloganıyla başlatılan uygulamanın, her yıl ihtiyaçlara göre tekrarlanacağı belirtildi.

SINIFLAR 25'ER KİŞİLİK

Öncelikli olarak "pedagojik kriterler" göz önüne alınarak yapıldığı belirtilen uygulamada, ülkedeki 16 bin okuldan birinci derecede 1523, ikinci derecede de 410 okulun birleştirilmesinin öngörüldüğü, tüm okullarda en fazla 400 öğrenci bulunması ve dersliklerin de 25'er kişilik olmasının planlandığı kaydedildi. Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan birleştirilmesi kararlaştırılan okullar listesinde Batı Trakya'daki Türk Azınlık okullarının yer almadığı görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com