"Komşu Üniversiteler Tanışma ve İşbirliği Toplantısı"

Komşu Üniversiteler Tanışma ve İşbirliği Toplantısı
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Savaş:

ÇANKIRI (AA) - Çankırı Karatekin Üniversitesinin ev sahipliğinde 5 üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla "Komşu Üniversiteler Tanışma ve İşbirliği Toplantısı" yapıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, kent merkezindeki otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitelerin bölgesinin lokomotifi olması gerektiğini söyledi.

Bilimsel çalışmalarda sınır olmadığına dikkati çeken Savaş, "Üniversitemiz tüm bilimsel çalışmalara açıktır. Biz kimya laboratuvarları açısından Türkiye'de sayılı üniversiteler arasında yer alıyoruz. Buradaki malzemeler sizlerin kullanımına da açıktır çünkü bunlar milletin parasıyla alınmıştır. Bunları faydaya çevirmek hepimizin görevidir" şeklinde konuştu.

Herkesin yapabileceklerini toplantıda ortaya koyması gerektiğini belirten Savaş, "Akademik çalışmalarla çok büyük neticeler elde edeceğimizi ümit ediyorum. Herkes potansiyelini ortaya koymalıdır" ifadesini kullandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz de komşu üniversitelerle birçok alanda işbirliği için yola çıktıklarını anlattı.

Komşu üniversitelerle her alanda çalışmaya hazır olduklarını aktaran Gürbüz, şunları dile getirdi:

"Proje, kültür-sanat, bilim, yönetim ve spor alanlarında işbirliği yapmayı ve bilimsel dergiler çıkartmayı hedefliyoruz. Biliyoruz ki her üniversitenin güçlü olduğu alanlar vardır. Herkes güçlü olduğu alanları ortaya dökmeli ve güç birliği oluşturmalıyız. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak ilk adımı attık ve elimizi uzattık. Diğer ellerin de gelmesi lazım ki işbirliği oluşsun. Yurt içi ve dışı kaynaklı projelerle yurt dışından daha fazla öğrenciyi bu bölgeye getirmeniz lazım. Bireysel değil, birlikte güç birliği yaparak, 5-10 yıl içinde kaliteli çalışmalar ortaya konabilir. Bu toplantıya katılan 6 üniversite, iyi olduğu alanlarda projeler geliştirerek, diğer üniversiteleri desteklemeli yani ortak projelere imza atmalıyız." 

Toplantıya katılan Kırıkkale, Çorum Hitit, Sinop, Kastamonu ve Karabük üniversitelerinin temsilcileri de görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com