Komşu yine karışık!

Komşu yine karışık!
Yunanistan'da generallerin darbe hazırlığında olduğunu ve son anda önlendiği öğrenildi.

Zor günler yaşayan Yunan Başbakanı Papandreu’nun geceyarısı alınan kararla Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’nı emekli etmesinin arkasında ‘darbe planı’ olduğu ileri sürüldü.

PAPANDREU ORDUNUN HEDEFİNDE
Yunan basınına göre görevden alınan 16 general ‘Ergenekon’ benzeri bir oluşumun üyesiydi ve hükümeti devirmeye hazırlanıyorlardı. Yunanistan’da ülkedeki siyasi karışıklığı fırsat bilerek 1973 sonunda yönetime el koyan albaylar cuntasından 38 yıl sonra yeni bir darbe girişiminin son anda engellendiği ileri sürüldü. AB liderleri tarafından uzun süren pazarlıklar sonucu kabul edilen ekonomik paketi ve beraberindeki acı reçeteyi Yunan halkına götürme kararı alan ve bu şok referandum nedeniyle tüm dünyadan tepki çeken Papandreu’nun ordunun da hedefinde olduğu iddia edildi.

EMEKLİYE AYRILAN GENERALLER DARBE HAZIRLIĞINDA
Bunu destekleyen en önemli gelişme ise Başbakan Papandreu’nun, önceki gece sabah saatlerine kadar süren kabine toplantısı sırasında Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları başta olmak üzere 16 generalin emekli edildiğini duyurması oldu. Kimsenin beklemediği bir anda gerçekleşen bu gelişme beraberinde birçok spekülasyonu da getirdi. Yunan Protothema gazetesi dünkü sayısında bombayı patlattı ve emekliye ayrılan generallerin darbe hazırlığı içinde olduğunu yazdı.

TÜRKİYE İLE YAŞANAN GERİLİMİ BAHANE ETTİLER
2009 yılında dönemin başbakanı Koskas Karamanlis aynı Papandreu’nun yaptığı gibi Türkiye ile yaşanan gerilimi bahane ederek ordunun tüm komuta kademesini görevden alp yerlerine siyaseten kendisine sadık isimleri atamıştı. Böylece Yunan ordusu siyasi anlamda sağ çizgiye geri dönmüştü. Papandreu başbakanlığı Karamanlis’ten devraldıktan sonra PASOK’un solcu Savunma Bakanı sık sık generallerden gelen siyasi eleştirilere maruz kaldı. Bu nedenle Yunan hükümeti zaten önümüzdeki haftalarda düzenlenecek olan askeri şura toplantısında generalleri emekli ederek yerlerine sol görüşlü komutanlar getirmek istiyordu. Ancak CIA’den Yunan istihbaratına gelen bir bilgi notu her şeyi değiştirdi. Amerikan istihbaratı Yunan ordusu içinde bir hareketlilik olduğunu ve siyasi karışıklığı fırsat bilen bazı generallerin yönetime el koymak için güç birliği yaptığını Yunan gizli servisine iletti.

Muhalefet ise görevden alma kararı sonrasında adeta çılgına döndü. Siyasi partiler, yaptıkları açıklamalarda, “antidemokratik” olarak nitelendirdikleri değişiklikleri tanımayacaklarını belirtirken, hükümetin, ülkenin siyasi bir kriz içinde bulunduğu bir dönemde neden böyle bir karar alma ihtiyacını duyduğunu açıkça ifade etmesini istedi. Sağ partiler, “Sadece sayılı saatleri kalan hükümetin böyle bir karar almaya ne hakkı ne de yetkisi vardır. Yeni komuta kademesini tanımıyoruz” diyerek hükümete rest çekti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com