Komşunun ekonomisi dibe vurdu!

Komşunun ekonomisi dibe vurdu!
Ekonomik krizin pençesinde kıvranan Yunanistan'da durum içler acısı. Milli maçı yayınlatacak kanal bile bulamadılar

Krizdeki komşuda toplumun her kesiminde çöküş başladı. Bir papaz 700 yıllık Kuran'ı satmaya çalışırken yakalandı. TV sunucusu çalıntı resim satmaya kalktı, okul kitapları basılamadı, polis maaş protestosuna hazırlanıyor

DİN ADAMLARI YOLDAN ÇIKTI

Yunanistan'daki derin ekonomik kriz din adamlarının da şeytana uymasına neden olduğunu gösteriyor. Girit adasındaki bir din adamının 13'üncü yüzyıla ait altın sırmalı bir Kuran'ı Kerimi 6 milyon euroya satmaya çalışırken suçüstü yakalandığı açıklandı. Kuran'ın papazın eline nasıl geçtiği konusunda henüz net bir bilgi yok. Ancak ihbar üzerine harekete geçen tarihi eser kaçakçılığına karşı mücadele eden güvenlik yetkilileri, kendilerine söz konusu Kuran'ı Kerim'e "talip" oldukları süsü verince; adı açıklanmayan papazı suçüstü yakaladılar. Maddi değeri kadar manevi değeri de olan altın sırmalı Kuran'ı Kerim'in hangi ülkenin hangi müzesinden, kim tarafından nasıl çalındığı araştırılıyor. Bu çerçevede İslam ülkelerinin Atina büyükelçilikleri konu ile ilgili Yunan polisinden bilgi almaya devam ediyor. Önceki gün de 2011 yılında Belçika'nın Gent müzesinden çalınan ressam Peter Paul Rubens'in 1613'teki yapıtı "Kaledonya'da yabani domuz avı" konulu tablosunu 6 milyon euroya satmaya çalışan bir TV sunucusu ile arkadaşı yakalanmıştı.

DERS KİTAPLARI BASILAMADI

Ekonomik krizin başka bir boyutu da Yunan Eğitim Bakanlığı'nda patlak verdi. Bakanlığın 2011-2012 eğitim yılında okullarda okutulacak ders kitaplarının baskısı için gerekli kâğıt alımı için açılan ihaleler sonuçsuz kalınca ders kitapları zamanında basıma giremedi. Kâğıt tüccarlarının biçtiği yüksek fiyatları indirmek için büyük uğraşılar veren Eğitim Bakanı Anna Diamantopoulou, sonunda uzlaşma sağlandığını ve 12 Eylül'de açılacak okullardaki kitapların 15 Ekim'de dağıtılacağını açıkladı.

POLİS MAAŞ PROTESTOSU YAPACAK

Polisler ise, ekonomik kriz nedeniyle maaş, prim ve ikramiyelerinin kısılmasını protesto etmek için 9-11 Eylül'de Yunan Başbakanı Yorgos Papandreu'nun açılışına katılacağı Uluslararası Selanik Fuarı günlerinde diğer mağdur sektörlerin düzenleyecekleri yürüyüş eylemlerine katılacaklarını açıkladılar.

MİLLİ MAÇI YAYINLAYAMADILAR

Spor dünyasını da çalkalayan ekonomik kriz, Yunan milli futbol takımının İsrail karşılaşmasının naklen yayınlanmasını da önledi. İsrail'in naklen yayın için talep ettiği yüksek ücret reddedilince Yunanistan'ın 2-1 kazandığı heyecanlı maç, geçmişte olduğu gibi sadece radyolardan takip edildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com