"Kömür havzası çöplük olmasın"

"Kömür havzası çöplük olmasın"
Balıkesir'in Dursunbey İlçesi'ne bağlı Odaköy'deki, eskiden kömür ocağı olarak kullanılan bölgeye atık depolama tesisi yapılmak istenmesine sivil toplum kuruluşları ve köylüler basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Dün Odaköy'de, köy meydanında saat 14.00'te bir araya gelen Dursunbey'deki 15 sivil toplum örgütü ile köylüler basın açıklaması yaptı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, "Buraya siyasi rant için gelmedik diğer partiler ile birlik olup, bu tesisi buraya kurdurmayacağız" dedi. Jandarmanın aldığı sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan basın açıklamasına 500 civarında köylü katıldı. Eylemde, çocuk ve kadılar, "Çocuklarımızın geleceğini zehirletmeyiz", "Radyasyona hayır", "Çöplüğün adı yatırım değil", "Zehirli su içmek istemiyoruz" yazılı pankart ve dövizler dikkat çekti. Kadınlar, "Burayı atık deposu yapacağınıza bizi oraya gömün daha iyi olur" yazılı dövizler taşıyıp, tepkilerini isyanlarını dile getirdi.

MÜCADELE ÇAĞRISI YAPILDI

Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını yapan, Memur-Sen Dursunbey Temsilcisi Dr. İsmail Mert, köylülerin sorunlarının kendi sorunları olduğunu vurgulayıp, "Odaköy'de yıllarca açık ve kapalı maden işletme sahası olarak kullanılan bu alana birinci ve ikinci sınıf katı atık depolama tesisi yapılması düşünülmüş ve projelendirilmiş. Şirket yetkililerinden depo ile ilgili bilgi almak istedik. Bize, bu alana, demir tozu, selüloz hatta telefon atığı gibi maddeler getirileceğini, sanıldığı gibi tehlikeli maddeler atılmayacağını anlatmaya çalıştı ama proje ile ilgili detay vermedi. Sanayinin hiç bir nimetinden faydalanmayan yöre halkı niçin sanayi atıklarını kabul etsin. Nimetlerinden yararlananlar atıklarında çaresini bulsun. Yöremiz Birinci derece deprem kuşağında yer aldığı için, bu atıkların yer altı su kaynaklarına karışmayacağına kimse güvence veremez. Yeraltı sularına karışan bu atıkların sadece Söğütyüzü mevkisine değil Suçıktı'ya hatta Uluabat Gölü Havzası'na karışmayacağına kimse güvence veremez. Görüşleri alınacak olan 15-20 kuruluşa dilekçelerle itiraz ettiğimizi bildirmeliyiz. Basın toplantıları ve mitingler yoluyla karşı duruşumuzu sürdürmeliyiz. Çevreci örgülerden destek almalıyız. Taleplerimizi siyasiler kanalıyla ilgili mercilere iletmeliyiz. İletişim imkanların yaygın olduğu günümüzde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM'ne bireysel başvurularımızı yapmalıyız. Hukuk mücadelesini de sürdürmeliyiz" dedi.

Milletvekil Namık Havutça da konuyla ilgili Şehirçilik ve Çevre Bakanlığı'na soru önergesi verdiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com