Kömür ocağında patlama! 8 işçi ölü

Kömür ocağında patlama! 8 işçi ölü
Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, "Kömür ocağında metan patlaması sonucu 8 işçi hayatını kaybetti" dedi

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında 'Ani metan gazı püskürmesi' (degaj) sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisi yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları sırasında bir madenci de ocaktan ağır yaralı çıkarıldı.

Kaza, saat 12.00 sıralarında taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocakta 630 metre kotunda hazırlık çalışması yaptığı bölümde meydana geldi. İşçilerin galeri açma ve hazırlık çalışmalarını yürüttüğü bölgede ani metan gazı püskürmesi sonucu göçük meydana geldi. Gaz İzleme İstasyonu, kazanın meydana geldiği bölgede ani gaz yükselmesi belirlenmesi üzerine TTK Tahlisiye (Kurtarma) ekipleri ocağa sevk edildi. Çok sayıda ambulans da maden ocağına yönlendirildi.

Kurtarma ekipleri ocakta yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden 1 işçiyi ağır yaralı kurtardı, 8 maden işçisinin cesedine ulaştı. Olayı öğrenip ocak başına akın eden madencilerin aileleri, gözyaşları içinde kurtarma ekiplerinden gelecek haberi bekledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da olayın TTK'da yeraltı hazırlık işlerini yürüten taşeron firmanın işçilerinin çalıştığı yerde meydana geldiğini söyledi. Alabaş, "Gaz İzleme Odası'ndaki arkadaşlar o bölgede ani gaz yükselmesi olduğunu tespit etmiş. Hemen kurtarma ekipleri gönderildi" dedi

ÖLEN MADENCİLERİN KİMLİKLERİ

Zonguldak'ta TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen göçükte ölen 8 işçinin kimlikleri belirlendi. Ölen işçiler şunlar:

Yüksel Koca, Hüseyin Kürekçi, Muharrem Yapıcı, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz, Satılmış Arslan ve Hasan Bozacı.

Göçükten yaralı kurtulan Hayrettin Dağkıran ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Dağkıran'ın durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ölen işçilerin yakınları ocak önünde gözyaşlarına boğuldu. İşçileri diğer yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Fenalık geçiren bazı işçi yakınları hastaneye kaldırıldı. Olay yerine gelen ve eşi Hasan Baş'ın ocakta olduğunu söyleyen Neşe Baş, "Kocam nerede?" diye feryat etti.

7 İŞÇİ GAZDAN ETKİLENDİ

Ocakta çalışma yapılırken aniden metan gazı püskürmesi sonucu oluşan göçüğün yakınında başka bir noktada çalışan 7 işçi de gazdan etkilendi. Bu işçiler, ocaktan çıkarılarak ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Ocaktan çıkarılan işçilerden bazıları sedyenin üzerinde gözyaşlarını tutamadı. Onları ocak önünde bekleyen işçiler, sağ çıkarılan arkadaşlarını alkışladı.

KAR NEDENİYLE İŞE GELEMEDİ KURTULDU

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında ölen 8 madenci ile aynı ekipte çalışan Ramazan Ardıç'ın bugün işe gelmeyince şans eseri kurtulduğu ortaya çıktı.

Zonguldak'ın merkeze bağlı Çalca Köyü'nde oturan maden işçisi Ramazan Ardıç, yoğun kar yağışı nedeniyle köy yolu ulaşıma kapandığı için bu sabah vardiyasına gelemedi. Bunun üzerine 10 kişilik ekip, 9 kişi olarak ocağa indi. Öğle saatlerinde ani metan gazı püskürtmesi sonucu meydana gelen göçükte uzun süredir birlikte çalıştığı 8 arkadaşının öldüğü, 1 arkadaşının da ağır yaralı kurtulduğu haberini alan Ramazan Ardıç ve yakınları buruk sevinç yaşadı.

Ramazan Ardıç'ın çalıştığı taşeron firma yetkilisi, "Köyünün yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandığı için Ramazan bugün işe gelemedi. Ekim 10 kişi yerine 9 kişi olarak ocağa indi. Ramazan iye gelseydi belki o da ölecekti" dedi.

5 İŞÇİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 işçiden 5'inin cesedi ocaktan çıkarıldı. Ocak önünde bekleyen ölen işçilerin yakınları, cesetlerin ambulanslara taşınması sırasında sinir krizi geçirdi.

Cesetleri taşıyan maden işçileri ile ocak önünde bekleyenlerin bazıları da gözyaşlarını tutamadı. Cesetler, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kömür yığını altında bulundukları belirtilen 3 işçinin cesetlerinin çıkarılmasına çalışılıyor.

EN BÜYÜK MADEN FACİASI BU OCAKTA OLMUŞTU

Kozlu Üretim Böjlgesi'nde dün galeri açılması sırasında metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen göçükte 8 işçinin can verdiği kömür ocağında, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun 150 yıllık tarihinde en büyük felaket yaşanmıştı. 3 Mart 1992'de grizu patklamasında büyük bölümü yanarak 263 madenci yaşamını yitirmişti. 21 yıl önceki bu faciadan sonra ocakta can kayıplarının yaşandığı yine irili ufaklı kazalar olmuştu.

BAKAN ÇELİK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ani metan gazı püskürtmesi sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiği TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, Vali Erol Ayyıldız’ın yanında Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın da bulunduğu toplantıda, TTK Genel Müdürü Burna İnan’dan kazayla ilgili bilgi aldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Çelik, kazanın, taşeron firma Star İnşaat Ticaret A.Ş.'nin kömür üretimi öncesi hazırlık çalışması yaptığı yerin 630 metre altındaki galeride meydana geldiğini söyledi. Bakan Çelik, kazada yaralanan 1 işçinin hastanede tedavisinin sürdüğünü, 5 işçinin cesetlerinin çıkarıldığını kaydetti. Bakan Çelik, yaklaşık 1500 ton kömür yığınının altında olduğu tahmin edilen 3 işçiyi kurtarma çalışmalarının ise sürdüğünü bildirdi. Faruk Çelik, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını, bu konuda idari, teknik ve hukuki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

5 EKSİKLİK TESPİT EDİLMİŞ, PARA CEZASI UYGULANMIŞ

Bakanlık olarak riskli tüm iş kollarında denetimleri sürdürdüklerini belirten Bakan Faruk Çelik, ilgili taşeron firma ve müessesede de 16 Kasım 2012'de teftiş yapıldığını söyledi. Bakan Çelik, "Bu teftişte 5 eksik husus tespit edilmiş, bu eksikliklerin giderilmesiyle ilgili gerekli uyarılar yapılmış. Özellike hazırlık çalışmaları dahil tüm çalışmaları kapsayan müstakil bir sağlık güvenlik dökümanı oluşturmaları ve risk değerlendirmesi yapılması istenmiş. Ayrıca idari para cezaları da ilgili şirkete müeseseye kesilmiş. Bunlar rutin işler. Ama giden can geri gelmiyor" diye konuştu.

Bakan Çelik, ani gaz püskürmesinin yoğun bir şekilde gerçekleşmesi sonucu oluşan göçükte işçilerin kurtarılmasının ya da kendilerini kurtarmalarının mümkün olmadığının sunumda kendisine anlatıldığını söyledi.

'MASKELERİ YANINDAYDI'

Kazanın yaşandığı galeride 27 işçinin çalıştığını ve bunlardan 9’unun olayda etkilendiğini vurgulayan Bakan Faruk Çelik, işçilerin maske ve kişisel koruyucu donanımlarıyla ilgili bir sorunlarının bulunmadığını kaydetti. Bakan Çelik, işçilerin maskelerinin yanında olup olmadığı yönündeki soruya, "Maskeli oldukları ifade ediliyor, maskeler yanında. Ama bu ani degajın oluşturduğu atmosferi de şu anda tahmin edemiyoruz. O ani olay ile maskenin kullanımının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda teknik heyet bilgiyi sunacak" dedi.

TAŞERON SORUNU

Faruk Çelik, 17 Mayıs 2010'da TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki grizu faciasında da taşeron firmada çalışan 30 işçinin öldüğünün hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

"Asıl işveren, alt işveren netice itibariyle hepsi işveren. Asıl olan kurallara uygun üretimin, kurallara uygun çalışma ortamının olup olmadığı. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığıdır. Bu kazalara böyle bakmak gerek. Sistem boyutu ayrı bir şey. Alt işveren nerede nasıl olmalı, bu bizim mutfakta çalıştığımız zor bir konu. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve işverenlerle birlikte yürüttüğümüz bir çalışma. O işin bugünkü boyutu değil. O çalışmamızı sürdürüyoruz. Ama alt işveren de asıl işveren de olsa kurallara uyulup uyulmadığı önemlidir. İncileme de bu yönde."

HASTANE ZİYARETİ

Bakan Çelik, açıklamasının ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna geçerek kazada ölen işçilerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Daha sonra aynı hastanede yoğun bakımda tedavisi devam eden maden işçisi Hayrettin Dağkıran hakkında doktorlardan bilgi alan Çelik, 7 aylık hamile eşi İlker Dağkıran'a da geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Çelik, daha sonra kentten ayrıldı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com