Komutanlar Kışkırtıcılık Yapıyor

Komutanlar Kışkırtıcılık Yapıyor
Karayılan uyarmıştı: Uludere'deki komutanlığın savaş kışkırtıcılığı durdurulmalıdır. Süreç bozulabilir...

PKK'NIN Kandil'deki komutanı Murat Karayılan 25 nisanda sınır bölgesi için uyarmıştı: Uludere'deki komutanlığın savaş kışkırtıcılığı durdurulmalıdır. Süreç bozulabilir.

Askerî yetkililer, Uludere'de öldürülen PKK'lılara pusu kurulmadığını belirtirken, örgütün Kandil'deki lideri Murat Karayılan'ın çatışmadan üç hafta önce Çukurca ve Uludere'deki askeri komutanlığı “savaş kışkırtıcılığı yapmak”la suçladığı ortaya çıktı. 25 nisanda Fırat Haber Ajansı'nda yayımlanan röportajda Karayılan, “Bu kışkırtıcılık durdurulmalıdır. Durdurulmazsa süreç bozulabilir. Devlet ve hükümet yetkililerini uyarıyorum, tüm demokrasi güçlerini bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu saldırıların bu biçimde sürdürüldüğü bir ortamda güçlerimizin eylemsizlik pozisyonunu korumalarının güçleştiğini bilmelerini özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

Türkiye'nin Irak sınırına sıfır noktasında bulunan Şırnak'ın Uludere İlçesi kırsalında 12 PKK'lının öldürülmesi, gözleri örgütün Kandil'deki lideri Murat Karayılan'ın 25 nisandaki açıklamasına çevirdi. Karayılan'ın Fırat Haber Ajansı'nda yayımlanan röportajı özetle şöyle:

Operasyonlar neden yapılıyor

“Gerillanın eylemsizlik pozisyonunda olması bilinmesine rağmen operasyonlar neden yapılıyor? Neden bu tarzda savaş kışkırtıcılığı yapılıyor? Devlet ve hükümet bunu kendi içinde sorgulamalıdır... Burada önemli olan süreci tehdit eden, süreci bozmak isteyen tarafın doğru tesbit edilmesidir. Bir tarafta kitle bastırılmak isteniyor, kitleye kurşun sıkılıyor, kitlede şahadetler yaşanıyor, yüzlerce insan tutuklanıyor, onlarcası yaralanıyor, hakaretler yapılıyor. Diğer taraftan da askeri güçlerimize karşı operasyon yapılıyor... Biz de artık güçlerimizi durdurmakta zorlanıyoruz. Çünkü fedai, savaşçı bir yapıdır ve aktif olmak istiyor. Biz de 'eylemsizlik sürecini ortadan kaldırıyoruz' dersek ne olacak?

Komutanlar kışkırtıcılık yapıyor

Burada tek taraflı bir saldırı durumu vardır. Bunu Türkiye'deki demokrasi güçleri, demokratik kamuoyu ve tüm yurtsever halkımız iyi bilmeli ki biz sabırla izliyoruz ve nereye kadar gideceğini de bilemiyoruz. Ben bunun için uyarıyorum; bu saldırılar durdurulmalıdır. Hem halka yapılan baskılar, işkenceler hem de gerillaya karşı yürütülen askerî operasyonlar durdurulmalıdır. Çukurca ve Uludere'deki komutanlığın savaş kışkırtıcılığı durdurulmalıdır. Durdurulmazsa ne olur? Süreç bozulabilir ve kimse bunun için bir teminat veremez. Sen her gün saldırı yapar ve insan öldürürsen karşıdaki insan da sonuna kadar sabır gösterecek değildir. Her şeyin bir yolu-yordamı ve sınırı vardır. Bu açıdan ben hem devlet ve hükümet yetkililerini uyarıyorum ve hem de tüm demokrasi güçlerini bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com