Kongre değerlendirildi

Kongre değerlendirildi
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından, 6–8 Ekim 2010 tarihlerinde Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla gerçek

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından, 6–8 Ekim 2010 tarihlerinde Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresi değerlendirme toplantısı evelsi gün Kütahya Valiliğinde gerçekleştirildi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Dumlupınar Üniversitesi Seramik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender Işık ve komite üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, bu sempozyum ve kongreden hangi sonuçların beklendiğini ve bununla ilgili bir değerlendirme yapmak amacıyla bir araya geldiklerini açıklayan Vali Şükrü Kocatepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Tabi bu sektörün temsilcileri en üst düzeyde sizlersiniz. O bakımdan sizlerden bu beklentileriniz konusunda fikirlerinizi alalım ve bundan sonra yapacağımız çalışmalar hakkında istişarede bulunalım diye bir araya geldik. Elbette ki her sempozyum ve kongrenin amacı vardır. Sadece sempozyum düzenlemek ve kongre yapmak bir amaç değil araçtır. Sonuç nedir? buradan çıkan fikirlerin, ortak görüşlerin, uygulama sahasına konulması, bununla ilgili olarak bizim yapabileceğimiz bir şey varsa eğer bize vereceğiniz ödevler görevler varsa biz sizlerden bunları öğrenelim veya bu konunun, çıkan kararların uygulama ile ilgili önerilerin yeni görüşlerin kamu oyuna yansıması konusunda ne gibi çalışmalar yapılacak bunlarla ilgili yöntemleri belirlemek ve sizlere bir kere daha teşekkür etmek amacıyla davet ettik. Bu nedenle ve geldiğiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabi bu sempozyum ve kongre esnasında yaptığınız katkı ve katılımdan dolayı da teşekkür ederiz. Özellikle sizler bu sempozyum ve kongrede bizzat emek vererek görev aldınız ve gerçekleştirdiniz.”
Kütahya'nın yüzünü ağartan bir organizasyon olduğunu ifade eden Vali Kocatepe; “Gerçekten Çini sektörünün çini ile ilgili sanat dalının Dünya genelinde en iyi temsilcisinin Kütahya olduğunu bir kere daha vurgulamış olduk. 12 yabancı Ülkeden üst düzeyde, bilim adamı düzeyinde katılımlar oldu ve her birinin görüşleri alma fırsatımız oldu. Amerika'dan Japonya'ya kadar Fransa'dan, Hindistan'dan katılımcıların önemli ve güncel görüşlerini öğrenme fırsatı bulduk. İnşallah bunu en kısa zamanda yayın olarak ta hazırlayıp sanat camiasının takdirlerine sunacağız. Önemli bir sınav ve her şeyden evvelde kendimizi olan güvenimizi tazelemek açısından da iyi bir deneyim oldu diye düşünüyorum” dedi.
Tek tek görüş ve önerilerin alındığı toplantı sonunda Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından komite üyelerine katkı, katılım ve vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür belgesi verildi.
Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa İça ise şu konulara değindi:
'Çok güzel bir sempozyum ve kongre gerçekleştirildi. Oldukça güzel ses getirdi. Öncelikle emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönem yapacağımız çalışmalar için burada bardağın dolu tarafına bakmalıyız. Ben bunları bir kaç noktada topladım.
Geleneksel çini üretimi ile kaybolmaya yüz tutan eski fırınlarımızı, bir çini müzesi gibi geleceğe taşımalıyız. Çünkü o fırınlar, kullanılmadığı için her geçen gün yok olmaktadır. Bununla ilgili Elhamra Çini'nin fırınlarına biz sahip çıkalım istiyoruz. Ticari kaygı olmadan, buraya fonksiyon verilerek, üretimine devam etmesini sağlamak istiyoruz.
Bir belgesel hazırlanmaktaydı. Bu belgeselin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili de gelecek nesillere karşı en iyi görevimizi yapmış olacağımıza inanıyorum. Bir ahde vefayı yerine yetirmiş olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Kütahya Çini sanatına hizmet etmiş kişilere sahip çıkmak istiyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com